newsletter 22/19

Fotoreportéři ČTK vyhráli dvě kategorie Czech Press Photo

Debata Studenti versus četkařští fotoreportéři

Na Den otevřených dveří přišlo do ČTK bezmála 800 lidí

Škola hrou v ČTK

30 let svobody a svobodného podnikání

Nový kurz Akademie ČTK bude o ekonomice

PF 2020

Fotoreportéři ČTK vyhráli dvě kategorie Czech Press Photo

V prestižní fotografické soutěži Czech Press Photo (CPP) obsadili první místa ve dvou kategoriích fotoreportéři ČTK. V kategorii Lidé, o kterých se mluví, zvítězil Roman Vondrouš (vlevo uprostřed) se sérií Premiér v Bílém domě, v sekci Portrét bodovala Kateřina Šulová se snímkem operní pěvkyně Soni Červené. (Na snímku jsou dále šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch (vlevo) a generální ředitel ČTK Jiří Majstr)

Czech Press Photo

Roman Vondrouš uspěl devíti snímky, které pořídil během třídenní cesty Andreje Babiše ve Spojených státech amerických, kde se český premiér setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pro Vondrouše to byla velká fotografická výzva a zkušenost. „Na tohle se dost dobře nemůžete připravit. Všechno bylo jinak, než jsem plánoval,“ řekl o focení Vondrouš, který v roce 2013 získal ocenění World Press Photo v kategorii Sport za snímky z Velké pardubické a je i vícenásobným držitelem CPP v různých kategoriích.

Czech Press Photo

Jako nejlepší portrét letošního roku vyhodnotila porota snímek mezzosopranistky Soni Červené, který během rozhovoru s ČTK pořídila četkařská fotografka Kateřina Šulová. „Paní Červená je naprostá profesionálka, věděla přesně, co fotograf potřebuje, věděla, jak a kam se má dívat. Během asi minuty vzniklo pět šest snímků a jeden z nich jsem poslala do soutěže,“ řekla Šulová.

Czech Press Photo

Fotoreportéři ČTK v soutěži CPP bodují pravidelně, vítězství ve dvou kategoriích jednoho ročníku je ale ojedinělé. „Katce a Romanovi bych chtěla především pogratulovat a také poděkovat za skvělou reprezentaci ČTK. Oba dokazují, že mimořádné fotografie lze vytvořit i v tak náročné disciplíně, jakou je agenturní obrazové zpravodajství,“ uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková. „Za posledních 20 let soutěže mají fotografové ČTK 15 vítězství v různých kategoriích a jednoho absolutního vítěze. Kromě dnes oceněných bodovali například Michal Doležal, Michal Kamaryt nebo David Taneček,“ doplnil generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

V soutěži Czech Press Photo udílí speciální cenu a stipendium pro mladé fotografy do 26 let také ČTK. Letos zvítězila Denisa Albaniová se souborem Sto let za obranu státu.

Czech Press Photo

Debata Studenti versus četkařští fotoreportéři

V prosinci se také oba úspěšní fotoreportéři zúčastnili debaty se studenty, která se konala na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studenti fotografie a vizuální tvorby z UK, ale i jiných škol se zajímali o to, jak pracuje agenturní fotograf, co musí umět nebo jak těžké je fotit v Bílém domě či na dostizích. Debaty z cyklu Studenti versus… (zpovídaná osobnost) pořádá Akademie ČTK. V minulosti se jich zúčastnili například moderátorka Světlana Witowská, která začínala v ČTK, moderátor Martin Veselovský, investigativní reportér Jaroslav Kmenta, který rovněž začínal v ČTK, nebo Jakub Dospiva, který se právě vrátil ze šestiletého angažmá jako bruselský zpravodaj ČTK.

Roman Vondrouš studentům ukázal, že dobrému agenturnímu fotografovi nestačí jen být rychlý, ale musí přinášet i „něco navíc“ - obrazovou kvalitu, ale i kontroverzi, příběhy. Přitom času, který by potřeboval, aby mohl nad fotkou přemýšlet, má skoro vždy až zoufale málo. „U agentury je důležitý servis klientům a ti chtějí fotku rychle. Já mám radši focení sérií, příběhů a myslím, že by to mohla být cesta, jak obecně zkvalitnit novinářské fotky.“

Debata

Kateřina Šulová se zamýšlela nad manipulací a aranžováním novinářských snímků. Jakékoli aranžmá je pro fotožurnalisty nepřípustné. „Když chci ale vyfotit paní s kaprem na vánočních trzích a ten snímek tam vidím, tak paní samozřejmě reaguje na můj foťák a stáhne se. Pak mi nezbývá, než se s ní začít bavit. Řeknu jí, ať kouká do kádě, protože chci ten vysněný snímek, který tam před chvílí byl. Je to aranžmá?“ ptala se Šulová. Je nutno velmi pečlivě vyhodnotit situaci a okolnosti, protože nic podobného si nedovolí například při demonstracích nebo masových akcích, kde je potřeba zachytit spontánní atmosféru.

Na Den otevřených dveří přišlo do ČTK bezmála 800 lidí

Bezmála 800 lidí se 16. listopadu přišlo podívat do ČTK na Den otevřených dveří. Národní tisková agentura se otevřela veřejnosti teprve podruhé ve své více než stoleté historii. Akce se konala v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce, která znamenala zásadní zlom i pro fungování ČTK.

Historií i současným provozem ČTK prováděli návštěvníky členové vedení agentury, ale i emeritní šéfredaktor Petr Holubec, který vedl redakci čtvrt století.

Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou zpravodajskou techniku i další archivní materiály, včetně zvláštního zpravodajství, které bylo před rokem 1989 určeno úzkému okruhu příjemců zejména z nejvyššího vedení Komunistické strany Československa. Nahlédli i do hlavního zpravodajského sálu, ve fotoateliéru se mohli vyfotit a na závěr se seznámili s tím, jak se zpravodajství ČTK uplatňuje v různých typech médií.

Škola hrou v ČTK

Akademie ČTK není jen školicím centrem pro dospělé. Na exkurze do Četky chodí někdy i školáci ze základních škol, a to už od prvního stupně. Novináři agentury a lektoři Akademie jim ukážou, jak ČTK funguje, jak vznikají zprávy, děti se podívají i do newsroomu. A často kladou nečekané, někdy až záludné otázky: Kolik zpráv napíše redaktor za minutu a kolik fotek za minutu pořídí četkařský fotograf? Kolik stojí jedna zpráva a kolik jedna fotka? Jak moc se musím učit, abych taky pracoval v ČTK?

Exkurze pro školy – základní, střední i vysoké, jsou v ČTK zdarma. Konají se po domluvě s lektory Akademie ČTK nebo vedoucími zpravodajství.

Škola hrou

Nedávno se školicí akademické centrum díky dětem proměnilo ve výtvarnou dílnu. Mohla za to stávka části učitelů. Mnozí četkaři až do poslední chvíle nevěděli, zda bude, či nebude škola jejich dětí stávkovat. A co udělá četkař-rodič, který nesehnal hlídání pro potomka? Vezme ho s sebou do práce.

Lektoři Akademie ČTK tak ukázali, že umějí nejen zasvěceně mluvit o nezastupitelnosti titulku ve zprávě a ovládají umění interview, ale že nejmenším posluchačům bravurně osvětlí princip snové malby podle katalánského malíře Joana Miróa nebo komiksové zkratky „à la Tintin“. A to tak, že děti od pěti do 12 let Miróa i Hergého napodobí!

30 let svobody a svobodného podnikání

Doposud největší tištěný speciální magazín s nejširším dosahem vyrobila PR skupina ČTK Protext k 30. výročí listopadových událostí roku 1989. Magazín „30 let svobody, 30 let svobodného podnikání“ má celkem 76 stran a vytištěn byl v nákladu 1 500 výtisků. Jsou v něm příběhy 30 firem za uplynulých 30 let. Nejsou to jen firmy mladé, ale i firmy s dlouhou historií, pro něž 30 let svobodného podnikání přineslo nové příležitosti a samozřejmě i nové výzvy.

30 let svobody

Magazín vyšel při příležitosti konference „30 let svobody“, kterou v polovině listopadu pořádal Senát Parlamentu České republiky. Byl distribuován nejen na této konferenci, ale zaslali jsme ho asi pěti stovkám vybraných klientům zpravodajského servisu i nemediálních služeb ČTK.

30 let svobody

Třicet příběhů vyšlo také ve speciálu na webu Českých novin, který si  do půlky  prosince přečetlo více než 22 tisíc čtenářů.

PDF ke stažení 30 let svobody podnikani (32Mb).

Nový kurz Akademie ČTK bude o ekonomice

V lednu přichází Akademie ČTK s novým kurzem Čísla, grafy, analýzy: O ekonomice bez stresu a jednoduše. Je určen ekonomickým novinářům a PR specialistům, ale také manažerům nebo analytikům, kteří chtějí umět najít a hlavně podat poutavý příběh i ve zdánlivě nezáživné ekonomické studii nebo mnohastránkovém dokumentu o financích. Lektor kurzu Marek Petruš (bývalý redaktor ČTK, agentury Reuters a mluvčí České národní banky), který dnes dělá poradce pro komunikaci o ekonomické a měnové politice ve více než desítce centrálních bank světa, ukáže, jak lze i vysoce odborné texty převést do srozumitelného jazyka a jak je i o složitých ekonomických a finančních tématech možné psát stručně a s přehledem.

Více také na www.ctk.cz/akademie-ctk/kurzy/

Akademie ČTK

PF 2020

Přejeme vám, našim čtenářům, klidné svátky, rodinnou pohodu a mnoho dobrého v roce příštím.

Vaše ČTK

PF 2020 ČTK

© 2019 Česká tisková kancelář – všechna práva vyhrazena. Registrace MK ČR E 7239 | Design: