newsletter 29/22

Úvodní slovo generálního
ředitele ČTK Jiřího Majstra

ČTK připravila zvláštní nabídku k válce na Ukrajině

ČTK na olympiádě v Pekingu

Ranní zpravodajský přehled do e-mailů

Budoucí novináři se o agenturní žurnalistice učí přímo v ČTK

Výstava Olympijské okamžiky je v Kopřivnici

Akademie ČTK učí v novém – učebna je zároveň televizním studiem

Zlaté pero a hlavní ocenění

Vážení přátelé, kolegové, partneři

už několik týdnů tvoříme v ČTK zpravodajství, které si většina z nás ještě nedávno nedokázala vůbec představit. Po dvou letech vyčerpávající covidové pandemie jsme téměř ze dne na den přešli do zpravodajství o válce na Ukrajině, která se nás bezprostředně dotýká jako žádný jiný konflikt za více než 70 let. Je to zkouška ještě náročnější, než byla ta předešlá.

 ČTK přinesla nejen rekordní počty materiálů, ale také některé speciální nabídky, o kterých se dočtete dále v tomto newsletteru. Cítili jsme i povinnost stejně jako jiné evropské agentury přispět našim kolegům v ukrajinské agentuře Ukrinformu peněžitým darem, aby mohli dále vůbec fungovat. Nedovedu si představit, jaké to je být ředitelem agentury, který neví  například ani to, kteří z jeho zpravodajů jsou vůbec naživu.

 Agrese proti Ukrajině zastínila vlastně všechno, co se od posledního našeho newsletteru stalo. Přesto budu rád, když si naše texty projdete a ochutnáte díky nim, jak všestranné nadále bylo působení agentury v právě uplynulých měsících.

Rád bych slíbil, že příští mé úvodní slovo v newsletteru, který vyjde někdy kolem letního slunovratu, bude opět pozitivní a prozářené sluncem, ale není to v mé moci. Tak si jen pojďme všichni přát, aby válka co nejdříve skončila, Ukrajinci mohli svobodně budovat svou zemi a my jim v tom mohli pomoci.

Podpis Jiří Majstr

ČTK pomáhá ukrajinské agentuře Ukrinform, připravila i zvláštní nabídku klientům

ČTK věnovala ukrajinské národní zpravodajské agentuře Ukrinform významný peněžní dar. Od prvního dne válečného konfliktu, tedy od 24. února, poskytuje ČTK ukrajinským kolegům také bezplatný přístup ke svému zpravodajství. Na svém webu ceskenoviny.cz zpřístupnila zpravodajský servis Ukrinformu v ukrajinštině a připravuje překlad do češtiny.

Za tři týdny války, tj. od 24. února do 17. března, vydala ČTK s klíčovým slovem Ukrajina přes 5000 zpráv (včetně fleší a verzí), více než 2100 headlinů a téměř dvě stovky profilů. To je výrazně více než po teroristických útocích v USA 11. září 2001, které byly dosud považovány za největší zpravodajskou událost 21. století.

ČTK pomáhá ukrajinské agentuře Ukrinform, připravila i zvláštní nabídku klientům

 Od vypuknutí konfliktu připravila ČTK zvláštní nabídku zpravodajství k válce na Ukrajině i svým mediálním klientům.

"Mediálním klientům jsme zpřístupnili on-line přenos, který přináší nejrychlejší aktuální zpravodajství. Tvoří se z vydaných headlinů. V současné době běží asi na čtyřicítce webových portálů v Česku a na Slovensku," uvedl Jan Vavrušák, zástupce obchodního ředitele ČTK.

ČTK pomáhá ukrajinské agentuře Ukrinform, připravila i zvláštní nabídku klientům

"Dále jsme nabídli klientům, že jim nejrychlejší zpravodajství k Ukrajině, tedy právě zmíněné headliny, zasíláme přímo do e-mailů. Také o tuto službu je mezi odběrateli velký zájem. Kromě médií o ni projevili zájem například poslanci a senátoři Parlamentu ČR," dodal Vavrušák. Také ministerstvo zahraničí má od vypuknutí války na Ukrajině k dispozici nejrychlejší zpravodajský servis zasílaný prostřednictvím SMS pro širší okruh svých vedoucích pracovníků.

Zpravodajství z Ukrajiny vytváří ČTK primárně z tiskových agentur a dalších spolehlivých místních zdrojů. Přímo v místě konfliktu ČTK zpravodaje nemá. Její domácí zpravodajové a fotoreportéři vyjíždí na ukrajinsko-slovenské i ukrajinsko-polské hranice.

Většina zpráv o Ukrajině vychází v zahraničním servisu, velká část je v servisu domácím, dopady konfliktu ČTK podrobně mapuje i v servisu ekonomickém a sportovním.

ČTK pomáhá ukrajinské agentuře Ukrinform, připravila i zvláštní nabídku klientům

Evropským tiskovým agenturám, které poskytly zdarma své zpravodajství ukrajinské národní agentuře Ukrinform, poděkoval na Twitteru Clemens Pig, prezident Evropské aliance zpravodajských agentur (EANA)

Návštěvnost zpravodajského portálu Ceskenoviny.cz, který provozuje ČTK a na kterém národní tisková agentura zveřejňuje jako ukázku část své produkce, vzrostla od počátku války až o 200 procent. Konflikt na Ukrajině a s ním spojená migrační krize jsou v současnosti hlavními tématy webu. České noviny.cz patří mezi nejnavštěvovanější zpravodajské weby v Česku.

Četkaři na hrách v Pekingu popisovali sportovní dění i covidovou atmosféru

Na největším zimním sportovním svátku – olympijských hrách, které se letos v únoru konaly v čínském Pekingu, nechyběli ani zpravodajové ČTK. Dva píšící redaktoři a jeden fotograf sledovali nejen sportovní výkony českých reprezentantů, ale ve svých reportážích dokázali zachytit i druhou stranu her – neustálé testování na koronavirus, chaos při přesunech na sportoviště nebo čínskou mentalitu.

"Zatímco letní hry loni v Tokiu přeci jen nabízely určitou volnost a možnost vystrčit nos z bubliny mezi normální lidi, před pár dny skončený zimní sportovní svátek v Pekingu zvládli Číňané připravit v dokonale utěsněném prostoru jakoby na cizí planetě," popsal své pocity po návratu sportovní zpravodaj ČTK Radek Smekal, pro něhož byl Peking už desátou olympiádou.

Četkaři na hrách v Pekingu popisovali sportovní dění i covidovou atmosféru

Stejně jako loni na letní olympiádě se museli novináři i nyní už před cestou na hry několikrát testovat na covid-19. Z četkařského tria tak nakonec na zahájení odjeli jen dva – zpravodaj Robert Tesař a fotograf Roman Vondrouš. Radek Smekal zůstal v prvních dnech her po pozitivním testu doma, za kolegy se vydal až po pěti dnech a dalších testech – tentokrát už negativních.

V samotném olympijském Pekingu byli novináři i sportovci uzavřeni v nepropustné bublině. "Ač se novináři na jiných olympiádách obvykle nikam moc nedostanou, tu a tam se přeci jen utrhnou a dojdou si do města na normální jídlo. V Číně sledovali běžný život jen zpoza oken autobusů. Po odjezdu či příjezdu se u každého hotelu zavřely na zámek masivní brány a dovnitř ani ven nikdo nesměl. Na ulici stálo vždy blikající policejní auto," popsal čínskou atmosféru Smekal.

Každé ráno se novináři museli nechat testovat, Tesař s Vondroušem tak výtěr z krku absolvovali 20krát. Celkem organizátoři provedli 1,8 milionu testů. Všude se masivně dezinfikovalo, v hokejové hale dokonce neustále běžel přístroj zajišťující 99procentní očištění věcí od covidu.

Četkaři na hrách v Pekingu popisovali sportovní dění i covidovou atmosféru

Bez ohledu na podobná opatření byl novinářský maraton na olympiádě v podstatě stejný jako obvykle: z hotelu na sportoviště, čekání na autobusy, dlouhé přesuny, pozdě v noci zpátky na hotel. "Den začínal v šest ráno a končil v jednu v noci. Dospávalo se v autobusech," uvedl Smekal.

Kromě organizace testování sportovců i novinářů museli Číňané zvládnout zorganizovat i přesuny lidí na sportoviště. "Do 100 kilometrů vzdáleného střediska na sjezdy trvala cesta z hotelu tři hodiny. Na biatlon ve středisku 200 kilometrů od Pekingu se fičelo jen dvě hodiny. Rychlovlak totiž svištěl krajinou rychlostí 350 km/h a zvládl cestu za 50 minut," pochvaloval si Smekal.

Více o olympijském dění i atmosféře se dozvíte v rozhovoru s Radkem Smekalem na Novinkách z ČTK.

Četkaři na hrách v Pekingu popisovali sportovní dění i covidovou atmosféru

Od 1. do 20. února vydala ČTK s klíčovým slovem "olympijské" celkem 1300 zpráv, stovku fleší, 300 headlinů a 50 profilů. Během olympiády vycházel také speciální deník – přehled očekávaných událostí. Hlavní tíže olympijského zpravodajství byla na sportovní směně v Praze, která kvůli časovému posunu jela prakticky nonstop ve třísměnném provozu. Smekal a Tesař poslali přímo z místa každý přes stovku zpráv a dvacítku headlinů. Vondroušovi vyšlo ve Fotobance ČTK na 450 fotografií, ke klientům fotozpravodajství se dostaly i tisíce snímků z olympijského servisu agentury AP, jíž je ČTK výhradním zástupcem na českém trhu.

ČTK nabízí ranní zpravodajský přehled do e-mailů

ČTK začala nabízet novou službu ČTK24 News Report. Jde o ranní zpravodajský přehled, který odchází do e-mailů odběratelů. Přehled nabízí shrnutí zpráv z předchozího dne i nejčerstvější ranní zprávy z domova a ze světa, informace z byznysu nebo kultury, očekáváné události i zajímavé odkazy na aktuální podcasty nebo videopřenosy ČTK.

Stručné a nekomentované zpravodajství přichází do e-mailů každý všední den v 8:30. Přehled sestavují zkušení editoři, kteří ručí za správnost, kvalitu i ověřenost zpráv.

ČTK nabízí ranní zpravodajský přehled do e-mailů

„Nová služba šetří čas – důležité zpravodajství nemusíte sami vyhledávat, dodáme vám ho přehledně zpracované a ověřené přímo u zdroje. Přečtení přehledu zabere pár minut a přitom se dozvíte vše podstatné, neztratíte se tak v aktuálním dění,“ uvedl ředitel pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslav Kábele. Službu je možné si objednat na webu ctk24.ctk.cz.

ČTK vydává denně 450 až 600 zpráv a zhruba 300 vlastních zpravodajských i ilustračních fotografií a další fotografie od partnerů z celého světa, které zastupuje. Zpravodajové ČTK sledují dění doma i ve světě, věnují se domácí a zahraniční politice, zdravotnictví, legislativě, kriminalitě, školství a vzdělávání, kultuře, sociální problematice, demografickému vývoji, novým vědeckým poznatkům, ekologii i počasí.

Budoucí novináři se o agenturní žurnalistice učí přímo v ČTK

Studenti žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se od února začali učit o agenturním zpravodajství přímo od profesionálů z ČTK. Semestrální předmět Agenturní žurnalistika se od letního semestru přesunul do sídla národní agentury v Opletalově ulici a přednáší ho četkařští editoři a redaktoři. Organizaci bakalářského programu má na starosti Akademie ČTK.

"Tiskové agentury u nás ve výuce vždy dostávaly prostor díky doktorce Trunečkové, ale hodně jsme stáli právě o doplnění praktické výuky přímo v ČTK. Našim studujícím to umožní ještě lepší přípravu na praxi a otevře svět kvalitního zpravodajství," uvedla garantka předmětu a bývalá děkanka fakulty Alice Němcová Tejkalová.

ČTK inovovala svůj Multimediální redakční systém MRS

Úvodního semináře se ve čtvrtek 17. února ujal douholetý zpravodaj, šéfeditor a bývalý člen vedení ČTK Jan Stejskal, autor obsáhlé publikace Zprávy z českého století (Foto ČTK, 2022)

V nově koncipovaném semináři se studenti seznámí s fungování zpravodajské agentury, se zpravodajskými formáty, prací se zdroji a jejich ověřováním, naučí se pracovat s Infobankou ČTK. "Přímo v ČTK budou se studenty pracovat četkařští editoři a redaktoři, seznámí je se specifikami práce politického, ekonomického, zahraničního nebo sportovního zpravodaje a fotozpravodaje. Vedle teoretického výkladu bude výuka orientována především na praktické ukázky z aktuálního zpravodajství," uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková.

O historii evropských zpravodajských agentur i národní tiskové kanceláře přednášel dlouholetý zpravodaj a šéfeditor ČTK Jan Stejskal, autor obsáhlé publikace Zprávy z českého století. Principy denního a týdenního zpravodajství přiblížila studentům šéfredaktorka Radka Matesová Marková. Editoři jednotlivých redakcí pak zasvětí studenty do ekonomického, zahraničního nebo sportovního zpravodajství.

ČTK inovovala svůj Multimediální redakční systém MRS

S multimediálním redakčním systémem a Infobankou ČTK seznámil budoucí novináře šéfeditor Jan Ptáček. (Foto ČTK, 2022)

ČTK spolupracuje s vysokými školami dlouhodobě, dodává jim zpravodajství, spolupracuje na vědeckých projektech, umožňuje studentské stáže. Od roku 2017 pořádá pro vysokoškoláky Letní školu ČTK, která se letos už potřetí uskuteční na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

Fotografická výstava ČTK Olympijské okamžiky, která od loňského léta putuje po českých a moravských městech, je nyní vystavena v sadu Edvarda Beneše v Kopřivnici. Město ji hostí v rámci celoročního projektu Zátopek 100, kterým si připomíná letošní sté výročí narození místního rodáka, fenomenálního běžce Emila Zátopka.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

Putovní venkovní výstava ČTK bude v Kopřivnici do 12. dubna. Slavnostní zahájení doprovodila debata pro školy v kopřivnickém kině, na které se představil fotoreportér ČTK Roman Vondrouš, držitel mnoha domácích a zahraničních ocenění, a spoluautor výstavy, bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce Ladislav Josef. Oba se jako novináři opakovaně zúčastnili olympijských her.

Expozice na 20 oboustranných panelech ukazuje slavné i méně známé snímky z historie československé a české účasti na letních i zimních olympijských hrách. Čerpá především z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury, ale také z dalších zdrojů. Jeden z panelů je věnován Zátopkovi a jeho manželce, olympijské vítězce v hodu oštěpem Daně Zátopkové, která se narodila ve stejný den jako nejslavnější kopřivnický rodák.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

"Putovní výstava Olympijské okamžiky odstartovala loni v létě v Uherském Hradišti, kde Dana vyrůstala a kde měli Zátopkovi v roce 1948 svatbu. Díky Kopřivnici tak propojila města spojená s nejslavnějším českým sportovním párem," uvedla spoluautorka výstavy, šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Mezi hojně zastoupenými autory fotografií je i Roman Vondrouš, který se účastnil zimní olympiády v Pekingu. Snímky z posledních ZOH byly na výstavu doplněny těsně před kopřivnickou zastávkou. Už loni na podzim byla výstava aktualizována o fotografie z letní olympiády v Tokiu, která byla kvůli pandemii koronaviru odložena na rok 2021.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

Kromě Kopřivnice a Uherského Hradiště si výstavu mohli prohlédnout lidé v Šumperku, Brně, Vrchlabí a v centru Prahy. Do hlavního města se ještě vrátí. V květnu bude instalována na Pankrácké pláni v Praze 4, poté u sídla Czech Photo Center v Praze 13.

Akademie ČTK učí v novém – učebna je zároveň televizním studiem

Akademie ČTK představila nový interiér své učebny, ve které se už více než deset let konají mediální a vzdělávací akce. Staronový prostor v sobě spojuje prvky moderního televizního studia a klasické výukové místnosti. Konat se zde budou všechny vzdělávací kurzy a semináře Akademie ČTK, národní zpravodajská agentura navíc hodlá místnost využít i k natáčení rozhovorů a debat nebo pořádání tiskových konferencí. Studio vzniklo podle architektonického návrhu designéra Jiřího Janíčka.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

Novému pódiu dominuje maketa zeměkoule, která je už desetiletí součástí loga ČTK. Uprostřed je velkoplošná obrazovka, která slouží k prezentacím při výuce, ale také jako doprovodný prvek při on-line vysílání. Součástí nového studia je i technické vybavení potřebné k mediálním tréninkům chování před kamerou a mikrofonem (tj. kamery, mikrofony, světla, střižna).

„Akademie ČTK nabízí už více než deset let vzdělávací kurzy, u kterých stačilo mít projektor a laptop. Doba jde ale dál, v posledních letech vzrostl zájem o nácviky mediální dovedností. K tomu je potřeba mít profesionální zázemí televizního studia. A protože máme kvalitní lektory k výuce, dozrál čas jim pořídit i odpovídající zázemí,“ uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková. Dosud se mediální kurz Člověk před mikrofonem a kamerou konal v Rozhlasové a televizní laboratoři na Fakultě sociálních věd UK, kde je ale ČTK limitována termíny.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

„Nový interiér Akademie ČTK se nám v agentuře moc líbí. Doufám ale, že se bude líbit hlavně účastníkům kurzů. Případně hostům, které sem budeme zvát na natáčení rozhovorů nebo kteří zde budou pořádat tiskové konference, debaty nebo kulaté stoly,“ řekl ředitel strategie a rozvoje ČTK Jaroslav Kábele, do jehož kompetence Akademie ČTK patří. V plánu je místnost pronajímat i externím partnerům.   

Mediální tréninky chování před mikrofonem a kamerou patří k nejoblíbenějším kurzům Akademie ČTK. Workshopy jsou určeny širokému spektru zájemců – od mluvčích po manažery, kteří se ve své profesi mohou dostat před kameru nebo rozhlasový mikrofon.

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

Na kurzu se zájemci seznámí se zásadami chování před kamerou, s prvky nonverbální komunikace, se způsoby aktivního navázání a udržení kontaktu s posluchači i asertivními metodami komunikace, např. v rozhovorech pro média. Účastníci si své schopnosti ověří přímo v praxi - před kamerou si procvičí řečové schopnosti a podstoupí individuální interview bez přípravy („na tělo“).

Zlaté pero ČTK získal Marek Opatrný, mezi fotografy bodoval Václav Šálek

Pandemie, tornádo, válka, ale také politické tahanice, dopraví nehody, kulturní akce nebo sportovní utkání. O všem spolehlivě a rychle informují zpravodajové a fotoreportéři ČTK.

Vedení národní zpravodajské agentury oceňuje každoročně práci těch nejlepších Četkařů. Na konci ledna se rozdávaly ceny za loňský rok. Hlavní redakční cenu Zlaté pero ČTK získal zpravodaj centrální redakce a "tahoun politického zpravodajství" Marek Opatrný.

ČTK komunikovala se svými klienty i během covidu

Nejlepším četkařským fotografem roku 2021 se stal a cenu Zlaté oko získal jihomoravský fotoreportér Václav Šálek, mimo jiné za to, s jakým nasazením, ochotou a trpělivostí fotografoval průběhu i následků tornáda, které se vloni v červnu prohnalo jižní Moravou.

Za všestrannost a schopnost orientace v domácích i ekonomických oborech, za rychlost zpracování každodenních aktualit i čtivá a hutná shrnutí získala mimořádné ocenění Tým roku skupina subeditorů centrální redakce ve složení Jaromír David, Tomáš Dušek, Ondřej Motejlek, Lenka Novotná, Kateřina Pavová, Alice Štěrbová, Michal Verner a bývalá subeditorka Michaela Géciová.

Cenu za celoživotní dílo dostala redaktorka anglické redakce Vlasta Vávrová, která už 38 let pracuje v anglické redakci ČTK a přes 20 let spolehlivě řídí její ekonomickou sekci.

Více o redakčních cenách i oceněných se dočtete na webu ČTK v sekci Novinky z ČTK.

© 2022 Česká tisková kancelář – všechna práva vyhrazena. Registrace MK ČR E 7239 | Design: