Novinky

Tisková zpráva ČTK k případu „mluvčí“ Lucie Proutníkové

20.07.2016

V době, kdy začaly z adresy lproutnikova@seznam.cz přicházet do centrálního dispečinku ČTK v Praze vyjádření jihomoravského hejtmana Michala Haška a avíza na akce z jeho pracovního programu, ČTK osobním dotazem věrohodnost tohoto zdroje u spolupracovníků Michala Haška v Brně ověřovala. Byl jimi tehdy označen za spolehlivý. Až do letošního května se Michal Hašek ani nikdo jiný z jeho úřadu proti zveřejněným informacím nebo jejich zdroji neohradil.

Ve zpravodajském servisu ČTK se jméno Lucie Proutníkové jakožto mluvčí Michala Haška objevilo v několika případech v letech 2010 až 2014. Šlo o vyjádření k různým aktuálním případům (5 zpráv v roce 2011 a jedna v roce 2016), stejně jako o oznámení o akcích, které se poté vždy uskutečnily (celkem 6 avíz na očekávané události v letech 2010 – 2014). Tyto informace směřovaly prostřednictvím emailu do centrálního dispečinku ČTK v Praze.

Letos 29. května obdržela ČTK do svého centrálního dispečinku v Praze z e-mailu Lucie Proutníkové vyjádření Michala Haška k církevním restitucím. Ten samý den kontaktovala mluvčí jihomoravského krajského úřadu Eliška Holešinská Windová brněnskou redakci ČTK s žádostí o opravu zdroje této informace, což ČTK ve svém zpravodajském servisu učinila. Opravu obsahu vyjádření Eliška Holešinská Windová nepožadovala.

Brněnská redakce ČTK komunikuje ve většině případů přímo s hejtmanem Michalem Haškem nebo s mluvčí krajského úřadu Eliškou Holešinskou Windovou a jejími oficiálními předchůdci. K aktuálnímu zpravodajství využívá ČTK zpravidla informací, které jí Michal Hašek poskytne osobně, nebo je zveřejní na svém oficiálním facebookovém profilu.

Všichni redakční pracovníci ČTK byli nicméně znovu poučeni o nutnosti ověřovat informace formulované mluvčími úřadů či institucí, pokud přijdou z freemailových adres.

Jan Weisser
Tiskový mluvčí
602 632 170, mluvci@ctk.cz

Další novinky