Výstava Okamžiky sametové revoluce

Okamžiky sametové revoluce - výstava

Ke třicátému výročí listopadových událostí roku 1989 připravila ČTK fotografickou výstavu Okamžiky sametové revoluce. Do konce ledna bude k vidění na korzu v Nových Butovicích. Na třiceti stojanech si zde lidé mohou prohlédnout 157 fotografií z revolučního dění v různých koutech bývalého Československa.

Výstava volně navazuje na loňskou expozici Okamžiky století, kterou ČTK připravila ke stému výročí Československa i svým vlastním stým narozeninám (ČTK byla podobně jako republika založena 28. října 1918).

Do tvorby letošní výstavy národní tisková agentura zapojila i veřejnost. Od jara do konce září sbírala po celé České republice fotografie z revolučních dní i událostí, které převratu v roce 1989 předcházely či na ni bezprostředně navazovaly.

Ze soukromých sbírek a muzejních fondů ze zhruba tří desítek měst a obcí z celé České republiky získala ČTK asi 1300 snímků. V rámci projektu se také podařilo v obrazovém archivu ČTK dohledat zajímavé fotografie z revolučního dění v regionech, které dosud nebyly zdigitalizovány, a jsou tak publikovány poprvé po 30 letech. Deset snímků zapůjčila ze Slovenska tisková agentura TASR. Kromě 66 snímků z Fotobanky ČTK a deseti z fotoarchivu TASR je tak na výstavě zastoupeno 81 fotografií, kterými přispěla veřejnost a různé regionální instituce.

Výstava Okamžiky sametové revoluce v Praze a v krajích

Některé dodané fotografie mohou být se souhlasem autorů zařazeny do Fotobanky ČTK, která spravuje nejrozsáhlejší zpravodajský fotoarchiv v České republice. Díky projektu se vytvoří komplexní fotografický obraz událostí revolučního roku 1989, který tak zůstane přístupný i pro další generace.

První verzi výstavy představila ČTK na konci července během Letní filmové školy v Uherském Hradišti, na konci září se venkovní expozice přestěhovala na Horní náměstí v Olomouci. Celý listopad byly pak všechny vybrané snímky vystaveny na pěší zóně Na Příkopě v centru Prahy.


V případě dotazů nás můžete vždy kontaktovat na okamzikysametu@ctk.cz .

Pro média a veřejnost

Tisková zpráva k výstavě Okamžiky sametové revoluce

soubor .DOC ke stažení

Tisková zpráva k výstavě - Nové Butovice

soubor .DOC ke stažení

Materiály pro školy

soubor .PDF ke stažení

Bannery k výstavě

PDF, JPG (625x625px) a JPG (625x521px)

Výběr snímků od veřejnosti, z nichž některé se staly součástí výstavy

O ČTK

ČTK vzniká 28. 10. 1918, ve stejný den jako samostatné Československo. Nese název Československá tisková kancelář a pod značkou ČTK funguje nepřetržitě dodnes. Je považována za nezastupitelný informační zdroj nejen pro média, která jsou jejími hlavními partnery, ale i pro firmy a státní instituce.

Od roku 1996 je ČTK finančně nezávislá na státu. Nepobírá žádné dotace ani nečerpá finance z jiných veřejných zdrojů. Veškerý provoz financuje pouze ze své obchodní činnosti, z níž také generuje mírný zisk, který investuje do svého rozvoje. Řídí se mottem: Spolehlivost, rychlost, nezávislost.

V současnosti ročně vydává více než 230 000 zpráv, 500 000 fotografií, 10 000 zvukových nahrávek, 1 600 videí a téměř 2 000 infografických materiálů. Zajišťuje přímé videopřenosy pro internetové vydavatele nebo textové průběžné blogy. Vytváří také přehledy očekávaných událostí, profily osobností a událostí, aktualizuje databáze výročí, sportovních soutěží a hospodářských výsledků. O její technické vyspělosti svědčí mimo jiné to, že jako jedna z mála agentur na světě vyvinula vlastní agenturní redakční systém, který si získal i dva klienty v Německu.