Komu je kurz určen

Pro každého, kdo se živí psaním, je čeština hlavním výrobním nástrojem, který je nutné si důkladně osvojit. Nejenom proto, aby to čtenář ocenil, ale především proto, aby přesně pochopil smysl autorova sdělení. Když však pisatel pro neznalost pravidel text nějakým způsobem deformuje, vystavuje se nebezpečí, že ho buď nikdo nedočte, nebo neporozumí, co chtěl vlastně autor sdělit.

Obsah kurzu

Nahlédnout do různých zákoutí naší mateřštiny a kultivovat svůj projev je práce na celý život. Nový kurz Akademie ČTK vás chce provést alespoň tím nejpodstatnějším. Jeho ambicí je také prohloubit, případně probudit zájem o jazyk, který má tisíciletou tradici.

Kurz se zaměří nejen na to, jak psát, ale hlavně jak rozhodně nepsat, chováme-li alespoň špetku úcty ke čtenáři. Probereme nejčastější chyby, řekneme si a na příkladech ukážeme, že není chyba jako chyba. Například záměna i a y, která se ve školách nemilosrdně trestá, může ve srovnání s některými mnohoznačnými větnými konstrukcemi vypadat docela nevinně. Dotkneme se také stylové čistoty jazyka, abychom si - řečeno slovy módních odborníků - „ke fraku nebrali sandály“. Kurz je tedy určen všem, kdo to se psaním textů myslí vážně a komu leží na srdci úroveň vyjadřování. Lektorem kurzu je Jiří Chrást, absolvent bohemistiky na FF UK a novinář, který se prací s textem zabývá již několik desetiletí.

Cena

3900 Kč 4719 Kč vč. DPH

Kde

Kurz se koná v budově ČTK na adrese Opletalova 5–7 Praha 1.

Kdy

Kurz je jednodenní, koná se od 9 do 15 h. Od 12 do 13 h je přestávka na oběd, který je v ceně kurzu.

Termín: 22.03.2022

Storno podmínky: Pokud se z jakéhokoli důvodu nebudete moci školení zúčastnit, dejte nám to prosím vědět nejpozději tři dny předem a my vám vrátíme vaši platbu nebo vás přesuneme na jiný termín. Později už to bohužel nebude možné.

Máte zájem o náš kurz?

Přihláška

Lektor kurzu

PhDr. Jiří Chrást

PhDr. Jiří Chrást

Zkušený novinář s téměř čtyřicetiletou praxí, v ČTK prošel nejrůznějšími pozicemi od redaktora až po šéfeditora, jako zahraniční zpravodaj působil mnoho let v Indii a Británii, vzděláním filolog a pedagog, bohatá lektorská činnost, přednáší v češtině a angličtině, emeritní ředitel Akademie ČTK.

Program

  • základní funkce jazyka a co z toho pro psaní vyplývá,
  • stručný přehled vývoje jazyka,
  • mluvnice - časté chyby,
  • pravopis – časté chyby,
  • stylistika - křížení a záměna stylů,
  • jazyková kriminalita – brutální deformace češtiny, nepřirozené vyjadřování, ukázky,
  • praktická cvičení.

Chcete se zúčastnit?
Potřebujete více informací?

Akademie ČTK

+420 222 098 201
akademie@ctk.cz

Opletalova 5/7
111 44 Praha 1