Vizuální informace vnímá lidský mozek mnohem snadněji než textové. Správně vybraný obrázek nebo fotka vyvolá emoce mnohem rychleji než několik řádků písmen. Navíc obrázky pomáhají lidem si věci lépe zapamatovat.

Kurz se zaměřuje na praktickou práci s fotkami - na jejich vhodný výběr, editaci i použití. Ukážeme vám, jak poznat dobrou fotku od špatné, vysvětlíme základní pravidla kompozice, předvedeme snadné techniky editace. A ozřejmíme také, jaký typ fotek se hodí k tiskovým zprávám, na sociální sítě nebo do prezentace. Součástí kurzu je i konzultace vlastních fotek.

Cena

3900 Kč 4719 Kč vč. DPH

Kde

Kurz se koná v budově ČTK na adrese Opletalova 5–7 Praha 1.

Kdy

Kurz je jednodenní, koná se od 9:00 do 15:00. Od 12:00 do 13:00 je přestávka na oběd, který je v ceně kurzu.

Termín: 30.08.2022

Storno podmínky: Pokud se z jakéhokoli důvodu nebudete moci školení zúčastnit, dejte nám to prosím vědět nejpozději tři dny předem a my vám vrátíme vaši platbu nebo vás přesuneme na jiný termín. Později už to bohužel nebude možné.

Máte zájem o náš kurz?

Přihláška

Lektor kurzu

Mgr. Martina Topinková, Ph.D.

Mgr. Martina Topinková, Ph.D.

Fotoeditorka ČTK, novinářka, spisovatelka, moderátorka podcastů. Martina se fotkami odborně zabývá přes deset let, na žurnalistice na Univerzitě Karlově si už při bakalářském studiu vybrala specializaci tisk a fotografie. Fotografii se věnovala i ve své disertační práci, konkrétně ji zajímaly emoce ve fotožurnalistice. Pracovala v různých médiích od Mladé fronty DNES a iDNES.cz přes Český rozhlas, nyní pracuje ve fotoredakci ČTK. Kromě fotek miluje psaní, maluje, má ráda marokánky a dobré pivo.

Program

Program:
  1. Něco málo teorie o kompozici, světlu, perspektivě, barevnosti, co by fotka měla obsahovat a co ne, o tom, jak vcelku bezpečně poznat (formálně) dobrou a špatnou fotku. Co je to vizuální smog a jak lze přispět ke kultivaci vizuálního prostředí.
  2. Na konkrétních příkladech a modelových situacích z webu, sociálních sítí a denního zpravodajství ukážeme, co je na fotkách dobře/špatně, čeho si všímat, na co si dávat pozor, na co se při výběru zaměřit. Velká část postprodukce fotek dnes spočívá právě ve vhodném výběru – fotograf už nemusí šetřit materiálem, takže nafotí velké množství (skoro) identických záběrů a z nich pak selektuje. Jak poznat ten nejlepší záběr?
  3. Editace vybraných fotek, aby vypadaly ještě lépe. Naučíme se používat základní nástroje jako ořez, rovnání perspektivy, zesvětlení, ztmavení - nástroje, na které člověk nepotřebuje Photoshop, často to jde udělat přímo v mobilu. Seznámení s dalšími aplikacemi jak na úpravu, tak na třídění fotek.
  4. Během pauzy si každý účastník vybere pět fotek ze své vlastní produkce, které společně okomentujeme a ukážeme si, co je na nich dobře/špatně.
  5. Praktické procvičení na vlastních fotkách – vlastní tvorba a poznámky k ní.
  6. Použití fotek – k tiskovým zprávám, pro sociální sítě, do prezentace (formát, množství, témata).
  7. Prostor pro další dotazy, diskuse.

Chcete se zúčastnit?
Potřebujete více informací?

Akademie ČTK

+420 222 098 201
akademie@ctk.cz

Opletalova 5/7
111 44 Praha 1