Co je ČTK? Jak vznikají zprávy a ke komu směřují?

Dozvíte se to na mediálním workshopu Akademie ČTK, který je určen žákům druhých stupňů základních škol a středoškolákům. Workshop je možné absolvovat prezenčně (jako exkurzi v ČTK) nebo on-line.

Na workshopu vysvětlujeme dětem, co je tisková agentura, jak funguje, jak v ní vznikají zprávy, proč jsou důležité zdroje a jak s nimi agenturní novináři pracují. Ukážeme, jak rozeznat objektivní zprávy od názorů, polopravd a výmyslů. Děti se učí vymyslet dobrý titulek, hrají si na editora a hledají chyby v krátkých zpravodajských textech, na časové ose řadí různé historické události ze stoleté historie národní agentury.

Pro koho?

Pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ

Jak dlouho trvá?

90 min (2 x 45 min s pětiminutovou pauzou, nebo bez ní)

Kde?

Prezenčně v sídle ČTK (Opletalova 5, Praha 1), nebo on-line na platformách Google Meet, Zoom nebo vaše školní aplikaci.

Kolik stojí?

90 Kč/žák nebo 1900 Kč/třída (max. 30 dětí), pedagogové zdarma (ceny jsou bez DPH).

Jak objednat?

Rezervace a další informace na akademie@ctk.cz nebo na 602 632 170. Prosíme kontaktovat alespoň týden předem.

Storno podmínky: Pokud se z jakéhokoli důvodu nebudete moci školení zúčastnit, dejte nám to prosím vědět nejpozději tři dny předem a my vám vrátíme vaši platbu nebo vás přesuneme na jiný termín. Později už to bohužel nebude možné.

Lektoři kurzu

Mgr. Martina Vašíčková

Mgr. Martina Vašíčková

V ČTK pracuje od roku 2001, nejprve jako redaktorka v domácí, od roku 2004 v zahraniční redakci. Působila jako zpravodajka ČTK v Rusku a zemích bývalého sovětského bloku, poté žila v Bruselu, kde založila a vedla výtvarný ateliér. Nyní je mluvčí ČTK a ředitelka Akademie ČTK. V Akademii se zaměřuje na sociální sítě a mediální výchovu, rozšiřuje možnosti spolupráce ČTK se školami.
PhDr. Jiří Chrást

PhDr. Jiří Chrást

Zkušený novinář s téměř čtyřicetiletou praxí, v ČTK prošel nejrůznějšími pozicemi od redaktora až po šéfeditora, jako zahraniční zpravodaj působil mnoho let v Indii a Británii, vzděláním filolog a pedagog, bohatá lektorská činnost, přednáší v češtině a angličtině, emeritní ředitel Akademie ČTK.

Program

První část (45 minut)

  • Co to je tisková agentura, co to je ČTK
  • Krátká historie ČTK
  • Hra s časovou osou

Druhá část (45 minut)

  • Jak vzniká zpráva
  • Objektivní zpráva x polopravda x lež
  • Hra na editora
  • Kvíz na závěr

Chcete se zúčastnit?
Potřebujete více informací?

Akademie ČTK

+420 222 098 201
akademie@ctk.cz

Opletalova 5/7
111 44 Praha 1