Novinky

Poslanci se rozhodují, zda privatizovat Českou tiskovou kancelář

14.06.2000

PRAHA 14. června (ČTK) - Poslanci chtějí v příštích měsících zahájit konkrétní debatu o možné privatizaci České tiskové kanceláře (ČTK). Členové kulturního výboru sněmovny se dnes shodli na tom, že nejdříve by poslanecké kluby měly odpovědět na otázku, zda ČTK vůbec transformovat, a teprve potom by případně v mediálním podvýboru dolní komory parlamentu měl vzniknout návrh privatizace. Diskuse o transformaci ČTK se ve sněmovně vedou již několik let, dosud ale nikdy nepřekročily rámec obecných úvah.
Předseda Rady ČTK Martin Přibáň dnes při jednání výboru potvrdil, že sami radní privatizaci podporují a domnívají se, že zachování současného veřejnoprávního charakteru agentury je z řady důvodů nevyhovující. ČTK nyní funguje na základě zákona z roku 1992, z něhož její veřejnoprávní statut vyplývá. Agentura však nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá žádné koncesionářské poplatky a již několikátý rok hospodaří ze ziskem. V loňském roce vydělala více než 12 miliónů korun.
Výroční zprávu o hospodaření ČTK dnes členové výboru podpořili a doporučili ji sněmovně ke schválení. "Výroční zpráva o činnosti a hospodaření ČTK... se setkává se všeobecným souhlasem a pochvalou," shrnul dnešní diskusi na toto téma předseda výboru Petr Mareš (Unie svobody).
Rada při obhajobě privatizace mimo jiné připomíná, že již sám zákon z roku 1992 pokládá současný statut za přechodný. "V konkurenci se zahraničními agenturami, které mají v naprosté většině konkrétní vlastníky a které již dnes jsou schopny nabízet u nás služby podobné těm, které nabízí ČTK, obstojí agentura lépe, bude-li také ona mít konkrétní vlastníky," píší radní ve výroční zprávě. Dnešní krátká diskuse potvrdila, že zastánci privatizace jsou především mezi poslanci pravicových stran. Sociální demokrat Miloslav Kučera ale ČTK řekl, že zástupci ČSSD se debatě nevyhýbají, byť je jejich stanovisko "rezervované".
V rámci získávání informací pro své rozhodování by se poslanci měli vypravit i do sídla ČTK. Návštěva by se mohla uskutečnit zřejmě v září či říjnu.

Další novinky