Novinky

Napsali o nás: Patří nuly do knížky o médiích? (Mf Dnes, B. Oswaldová)

10.08.2004

PATŘÍ NULY DO KNÍŽKY O MÉDIÍCH?
Mladá fronta DNES, 10. 8. 2004
Autor: BARBORA OSVALDOVÁ

Svět médií
Zápisník
   Letos koncem jara vyšla kniha zpravodaje ČTK Stanislava Mundila Paříž do uzávěrky. On a jeho kolega Jiří Majstr jsou podepsáni i pod dřívější publikací na podobné téma, Washington do uzávěrky. Popisují v nich francouzskou a americkou politickou scénu, volbu prezidentů a premiérů, ideové střety či vývoj společnosti tak, jak byly podávány médii. A kdo chce vědět podrobnosti o práci novinářů, dozví se je také. S odstupem, v souvislostech, místy s vtipem. Čtenář nemusí s jejich názory souhlasit, ale musí uznat, že je to profesionální text, popisující vývoj určité země v určité době.
   I když by se podobná knížka o české žurnalistice hodila, zatím ji nemáme - vyšlo pouze několik souborů novinových článků nebo fejetonů. Pokud pochopitelně nepočítáme různé více či méně "otevřené" vzpomínky poněkud ukřivděných redaktorů a intimní zpovědi redaktorek. A přitom naše politická scéna i média fungují "bez cenzury" už patnáct let.
   Co by v takové publikaci o médiích mělo být? Přece popis těch nejdůležitějších událostí, historických mezníků a jejich odrazu v tisku, rozhlasu, televizi, na internetu. Analýza pouze seriózních autorů a seriózních médií. Jen ne povrchnost, naivit nebo společenská kronika, kdo s kým, pro koho a za kolik. Žádné uměle vytvořené celebrity, pečlivě vypěstované, dlouhodobě udržované a přikrmované týden po týdnu. Žádné rozhovory na téma, jaká se vám líbí barva, co nejraději jíte, jak trávíte léto a co byste dělal/a, kdybyste nebyl/a to, co jste.
   Ale patřil by tam například rozhovor s manželkou premiéra, a to i když říká banální a naivní věci nebo věty typu: "a když nemůžu mít nějaké auto, tak si ho alespoň půjčím" a "o politiku se nezajímám"?
   V tomhle případě jsou média zrcadlo. Ukazují vládu i fungování společnosti víc než lecjaké propracované oficiální komuniké.
   Možná chce mapování těch patnácti mediálních let přece jen větší odstup. Nějakého akreditovaného zpravodaje zahraniční agentury, který se nebude rozčilovat, jak je naše žurnalistika plytká a povrchní, uvidí špatné, ale i dobré stránky a bude se snažit být spravedlivý. Bez ohledu na to, kdo je právě ve vládě a kdo v opozici.

Autorka je vedoucí katedry žurnalistiky na FSV UK

Další novinky