Novinky

Reportér ČTK Michal Doležal vystavuje své snímky ve Faustově domě

06.10.2004

Reportérské snímky i fotografie vzniklé při volné tvorbě vystavuje ode dneška v Akademickém klubu v pražském Faustově domě fotoreportér České tiskové kanceláře Michal Doležal. Na přehlídku, která se koná u příležitosti jeho letošních padesátin, autor vybral z tisíců svých fotografií snímky, které má rád. Výstava potrvá do 22. října.
Zahrnuje Doležalovu práci za posledních 35 let. Více než 18 let je fotoreportérem tiskové agentury, v jejímž archivu jsou tisíce jeho snímků. Jedním z těch, kterých si cení nejvíc, je fotografie, za níž získal první cenu v kategorii sport v soutěži Czech Press Photo v roce 1999. Jmenuje se Sex a násilí v krasobruslení a zachycuje ruský krasobruslařský pár při tanci na ledě v poloze, která v divákovi může vzbuzovat různé dohady.
Vedle snímků se sportovní tématikou jsou na výstavě portréty politiků a umělců, snímky z cest českých politiků do zahraničí, či například obrázky zachycující předloňské povodně. Čtyři desítky fotografií doplňuje vitrína, ve které je první přenosný počítač, kterým Doležal před deseti lety posílal do redakce ČTK první reportáže tímto tehdy novým způsobem. Návštěvníci výstavy si mohou také potěžkat pytel s třicetikilovým závažím - právě tolik dnes váží plná "výzbroj" fotoreportéra.
I přes velkou vytíženost agenturního reportéra zbývá Doležalovi čas na volnou tvorbu. V novinářské fotografii mu chybí světlo, barvy a kompozice. Rád si proto při volné tvorbě hraje a využívá i možností, které dává digitální fotografie a snímky upravuje. Svoje fotografie někdy vystavuje spolu s keramikou své ženy Markéty Přibylové.

Další novinky