Novinky

Fotoreportér ČTK Vladislav Galgonek vystavoval v Olomouci

09.12.2004

Média o Vladislavu Galgonkovi

Reportáž olomoucké kabelové televize ZZIP - Vernisáž foto - Galgonek

Odkaz zde, ve sloupci vpravo vyberte odkaz "Kultura a sport 458".

Výstava snímků připomíná revoluční podzim 1989
Právo 8. 11., Vlasta Hradilová

Galgonkova kolekce vrací návštěvníky do vzrušených týdnů

Okamžiky z revolučního podzimu před patnácti lety přibližuje výstava fotografií Vladislava Galgonka (58), kterou mohou v těchto dnech spatřit lidé na výstavě Reminiscence v olomoucké Galerii Patro.
Expozice představuje rozsáhlou kolekci velkoformátových černobílých fotografií, které redaktor a fotoreportér České tiskové kanceláře vytvořil jako přímý, angažovaný účastník a svědek. "Jde o strhující obrazový dokument vzrušených okamžiků, dnů a týdnů, které hluboce poznamenaly a proměnily život našeho národa," řekl při vernisáži výstavy Zdeněk Přikryl, který výstavu uváděl. Galgonek podle něj dokázal spojit svou příslovečnou reportérskou pohotovost a profesionalitu s pochopením pro historické souvislosti, s emocionálním zaujetím a nevšední výtvarnou citlivostí.
"Mým cílem bylo zachytit pro budoucnost atmosféru bouřlivých dnů a stěžejní události, které se odehrávaly v ulicích Olomouce a na zdejší univerzitě," svěřil se fotograf. Jeho snímky doplňují na výstavě amatérské záběry několika dalších autorů, kteří reagovali na výzvu galeristy Libora Gašparoviče, aby obohatili expozici. "Vznikla tak zajímavá obrazová kolekce, kterou lze označit za monumentální obrazovou kroniku olomouckých listopadových událostí," uvedl galerista.
Galgonek, který je rodákem z Českého Těšína, působí jako profesionální fotograf již od roku 1971. Začínal jako fotograf-výtvarník na dole Odra v Ostravě, od roku 1973 je v ČTK. Absolvoval obor reportážní fotografie na FAMU a v minulosti se zúčastnil řady výstav, například v Uničově, Jeseníku, Havířově, Olomouci, Chropyni a ve Šternberku. Obesílá také celostátní a mezinárodní fotografické výstavy a soutěže. Nynější výstava v Galerii Patro potrvá do 27. listopadu. Na její přípravě se výrazně podílel i olomoucký magistrát.

SNÍMKY ZACHYCUJÍ 17. LISTOPAD 1989
Mladá fronta DNES, 2. 11. 2004

Olomouc - Rozsáhlou kolekci černobílých fotografií Vladislava Galgonka, mapující listopad 1989 v Olomouci, si mohou prohlédnout návštěvníci olomoucké Galerie Patro. Vernisáž výstavy se koná dnes v 17 hodin.
"Zaměřil jsem se především na různá shromáždění nebo studentské demonstrace. Snažil jsem se zachytit atmosféru oněch dní, stejně jako lidské obličeje a jejich výrazy plné emocí, které tyto důležité chvíle doprovázely," uvedl Vladislav Galgonek, který pracuje jako fotoreportér agentury ČTK. Na výstavě jsou k vidění také snímky, které zobrazují odstraňování monumentálního sousoší Lenina a Stalina u přírodovědecké fakulty na dnešním Palachově náměstí. "Tyto okamžiky byly pro mě velmi fascinující. Studenti tehdy sochy obalili tisícovkou nafukovacích balónků. A aby toho nebylo málo, přidali ještě nápis: "Odleťte do teplých krajin," vzpomíná fotograf. Tím to však neskončilo.
Studenti poté sochy pokryli obrovskou plachtou tak, že výtvor zůstal zcela zahalen. Teprve potom přišla poslední fáze odstraňování symbolů komunistického režimu. "Konečnou demontáž nakonec provedl veliký jeřáb. Zajímavé bylo, že se jí zúčastnili samotní tvůrci sousoší - akademičtí sochaři Rudolf Doležal a Vojtěch Hořínek. Posledně jmenovaného jsem zachytil v diskusi s někdejším studentským vůdcem Ivanem Langerem," přibližuje Galgonek.

Další novinky