Novinky

Kniha Hosté vítaní (a nevítaní) v prodeji

02.11.2005

Kniha je za 850,- Kč k zakoupení např. ve fotoprodejně ČTK, Opletalova 5. Stejnojmenná výstava v Galerii Jaroslava Fragnera končí 13. listopadu.

O knize napsala např. MfDnes:

PŘEHLÍDKA DIKTÁTORŮ, GÉNIŮ I SLAVNÝCH HERCŮ
29. 10. 2005
Mladá fronta DNES

Co u nás dělal "Velký vůdce" Kim Ir-sen? A kdy nás navštívil první kosmonaut světa Jurij Gagarin? I to odhaluje nová kniha fotografií HOSTÉ VÍTANÍ (I NEVÍTANÍ). Najdete v ní přes 300 světových osobností.

Pionýři s rudými šátky na krku, "šťastný" pracující lid a také několik čumilů, kteří si nenechali ujít příležitost vidět na vlastní oči jednoho z největších diktátorů 20. století. Takový byl červen 1984, kdy jsem i já vyrazil na hlavní nádraží v Praze a chtěl spatřit severokorejského "Velkého vůdce" Kim Ir-sena.

Zatímco v té době většina politiků do Prahy přilétala, Kim přijel do Evropy vlakem, což mu trvalo celý týden. Vlak to byl speciální a Kim v něm našel absolutní pohodlí. Co všechno tam však bylo, zůstává dodnes záhadou.

Do Prahy dorazil Kim Ir-sen z Děčína a divadlo s "vřelým" přivítáním na hlavním nádraží bylo sehráno dokonale. Diktátora jsem zahlédl pouze z dálky. To fotoreportér tehdejší oficiální agentury ČTK měl jiné poslání. Zachytil Kima i československé představitele komunistické strany přímo v salonním vagonu speciálního vlaku.

Po mnoha letech se tato fotografie objevuje v právě vydané knize Hosté vítaní (i nevítaní), kancelář. Najdeme v ní přes 300 významných osobností, jež v průběhu sta let zavítaly do českých zemí. A že je to skutečně pestrá přehlídka známých lidí!

Například Michail Gorbačov. Na rozdíl od Kim Ir-sena byl v dubnu 1987 přivítán v Praze s velkým a nefalšovaným nadšením. Automobilovou kolonu s ním jsem tehdy zahlédl nedaleko Pražského hradu. Ve kterém voze sovětský prezident seděl, nevím. Ale všichni kolem vášnivě mávali a mysleli na jediné: dotknou se změny, které Gorbačov razil, konečně i nás? Nakonec bylo všechno jinak, protože Gorbačov nechtěl plnou demokratizaci, ale jenom reformy tuhého komunismu. Přesto však přispěl k pádu železné opony. A jak ukazují dnešní informace, naši komunističtí vůdci mu při tehdejší návštěvě, na rozdíl od obyčejných lidí, naslouchali spíše s obavami. Báli se, že je jeho reformy připraví o moc. A to se stalo.

Když zůstaneme u Rusů a u jednoho z protagonistů nové knihy, tak připomeňme jméno Jurij Gagarin. První kosmonaut světa. Jen pár dní po svém historickém letu byl koncem dubna 1961 v Praze. A pokud někdy na našem území někoho lidé vítali jako skutečného hrdinu, tak to byl on. Stejně jako amerického generála George Pattona (toho vidíte i na této stránce) v červenci 1945 na pražském Staroměstském náměstí.

Přehlídka osobností v publikaci Hosté vítaní (i nevítaní) je však daleko pestřejší: palestinský vůdce Jásir Arafat, americký skladatel Leonard Bernstein, bulharský car Boris III., britský král Edward VII., německý nacista Joseph Goebbels, libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, italská herečka Gina Lollobrigida, indický politik Džaváharlál Nehrú, francouzský filozof Jean-Paul Sartre či nedávno zemřelý slavný lovec nacistů Simon Wiesenthal. Prostě "hosté vítaní i nevítaní".

Další novinky