Novinky

ČTK si připomněla 90. výročí své existence

02.10.2008

Praha - ČTK si na včerejší slavnostní recepci v Obecním domě v Praze připomněla 90. výročí své existence. Dlouholetý prezident Aliance evropských agentur a ředitel rakouské agentury APA Wolfgang Vyslozil při této příležitosti ocenil, že obchodní úspěchy umožnily ČTK finanční nezávislost, která je základem redakční svobody.

Vyslozil rovněž ocenil, že ČTK patří svou všestrannou nabídkou zpravodajství a finanční silou mezi čtyři až pět nejúspěšnějších agentur v Evropě. S respektem dodal, že ČTK toho docílila v těžších podmínkách, než měly západoevropské agentury.

Dějiny Československé tiskové kanceláře, která vznikla stejně jako ČSR 28. října 1918, jsou po celou dobu úzce spojeny s historií státu. Až do začátku 90. let minulého století byla státní agenturou. Od vzniku ČR v roce 1993 je Českou tiskovou kanceláří a ze zákona institucí veřejnoprávní. Chová se však jako běžná obchodní společnost. Od státu nepobírá žádné dotace. Se svými 370 zaměstnanci, z nichž je zhruba 70 procent redaktorů, dosahuje obratu přes 350 milionů Kč ročně. Více než 600 klientům poskytuje nejen zpravodajství textové, ale i audio, foto, video a infografiku.

Jejími zákazníky jsou kromě všech druhů médií také státní a politické instituce, nejrůznější hospodářské subjekty včetně velkých bankovních domů, sázkové kanceláře a další. Zahraničním odběratelům prodává zpravodajství v angličtině a slovenštině.


Fotogalerie z recepce

Stáhnout informační brožuru o 90. výročí ČTK (PDF, 2MB)

Ondřej Havelka a Melody Makers Ministr bez portfeje Cyril Svoboda při rozhovoru s generálním ředitelem ČTK Milanem Stibralem (vpravo). Vlevo předseda PR Klubu Asociace Public Relations agentur Vadim Petrov. Generální ředitel ČTK Milan Stibral a Wolfgang Vyslozil, dlouholetý prezident Evropské aliance tiskových agentur a ředitel rakouské agentury APA (vpravo) Poslanec ODS Petr Bratský (vlevo) a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) Prorektor AMU Ivo Mathé a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (vpravo). Vlevo generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Poslankyně Olga Zubová ze Strany zelených s manželem Ministr Cyril Svoboda (vlevo) a poslanec Miroslav Grebeníček (KSČM) Řídicí redaktor fotozpravodajství ČTK Vladimír Hofman a dnes již legendární olomoucký fotoreportér ČTK Vladislav Galgonek (uprostřed). Hosté recepce Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (uprostřed) při zahájení recepce. Bývalý fotoreportér ČTK, dnes fotoreportér agentury Reuters Petr Josek. Proslul zejména snímkem psa plovoucího v zatopených ulicích Uherského Hradiště. Za tento snímek mu porota soutěže Czech Press Photo udělila hlavní cenu – Fotografie roku 1997. Slavnostní recepce ČTK k 90. výročí založení Slavnostní recepce ČTK k 90. výročí založení Záběr ze zahájení recepce. Slavnostní recepce ČTK k 90. výročí založení Slavnostní recepce ČTK k 90. výročí založení

Další novinky