Novinky

Michal Krumphanzl převzal Cenu diváků Czech Press Photo

29.01.2009

Praha 28. ledna (ČTK) - Pouhé tři dny před koncem výstavy Czech Press Photo 2008 bylo dnes vpodvečer na Staroměstské radnici v Praze předáno poslední ocenění této populární soutěže novinářské fotografie. Šlo o Cenu diváků, kterou získal Michal Krumphanzl z České tiskové kanceláře za snímek osmnáctileté mentálně postižené dívky. Vyfotografoval ji v okamžiku, kdy jí prezident Václav Klaus předával na Pražském hradě Zlatý záchranářský kříž za to, že loni v květnu zachránila na ulici polozmrzlou holčičku.

Podle zástupkyně soutěže Zdeny Poděbradské se z celkového počtu 12.201 účastníků divácké ankety pro tuto fotografii vyslovilo 2305 lidí. “Druhým divácky nejúspěšnějším autorem je volný fotograf Tomáš Kroulík, pro jehož snímek zatýkání člena Národního odporu hlasovalo 2090 lidí,” řekla Poděbradská ČTK. Připomněla, že výstavu na Staroměstské radnici, která končí 31. ledna, si opět prohlédlo kolem 40.000 návštěvníků.

Michal Krumphanzl
Michal Krumphanzl (vpravo)

Divácká fotografie roku prý podle organizátorů ankety pokaždé překvapí. Jedno je však po čtrnácti letech existence soutěže a výstavy Czech Press Photo jisté - lidé nejvíc reagují na emoce, které v nich snímky vyvolají.

“Cenou jsem potěšen i překvapen - ani jsem netušil, že taková kategorie existuje,” řekl Krumphanzl ČTK a poděkoval hrdince tohoto příběhu Adélce Strakové. Od prezidenta prý tehdy dostala i panenku a jako jejich sběratelka z ní měla velikou radost. Ve 14. ročníku této soutěže zabodoval Krumphanzl už jednou, když na vernisáži v polovině listopadu převzal 1. cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví. Šlo o sérii snímků, z nichž jeden právě zabodoval v soutěži diváků.

Michal Krumphanzl
Michal Krumphanzl s oceněnou fotografií

Od února začne výstava Czech Press Photo 2008 jako doprovodná kulturní akce českého předsednictví Evropské unie putovat po světě. První v dlouhém řetězci míst, kde se představí, jsou města Kodaň, Řím, Brusel a Istanbul. Expozice soustřeďuje na 600 snímků, které mezinárodní porota vybrala z rekordního počtu 4300 přihlášených fotografií bezmála tří stovek autorů. Odměnila jich téměř čtyři desítky; hlavní cenu získal fotoreportér agentury Reuters David W. Černý za snímek nazvaný Hromadná havárie na dálnici D1.

Další novinky