Novinky

Technický ředitel ČTK získal evropskou cenu

27.03.2009

Technický ředitel České tiskové kanceláře Jan Kodera získal letošní cenu Evropské aliance tiskových agentur (EANA) za svou roli při vývoji a zavedení nového Multimediálního redakčního systému agentury (MRS). Před několika týdny ČTK uzavřela smlouvu, kterou získala možnost nasadit a dále MRS rozvíjet největší německá nezávislá tisková agentura dpa.

EANA ocenila mimo jiné skutečnost, že MRS je použitelný nejen v českém národním prostředí, ale že může pomoci agenturám v mezinárodním měřítku. “Pro agentury, které vyvíjejí nové služby pro mediální trhy, které nabízejí občanům zpravodajství a další novinářské žánry na různých platformách založených na rychlém rozvoji informačních technologií, je klíčovým slovem multimedialita,” uvedl řídící výbor EANA ve zdůvodnění svého rozhodnutí. “Tento systém musí být pružný a robustní pro text, fotografie, infografiku, audio, multimediální balíčky a podobně,” dodala EANA.

“Chceme postupovat společně s ČTK i při budoucím uplatňování systému na trhu,” řekl dnes mluvčí agentury dpa Justus Demmer. S novým systémem by podle něj mohly jednotlivé redakce dpa napříště ještě rychleji a flexibilněji přizpůsobovat svou práci měnícím se požadavkům zákazníků.

MRS umožňuje rychlé sdílení a předávání informací, třídění jednotlivých typů zpráv podle nejrůznějších kritérií i přehled o práci jednotlivých redakcí. Systém zajišťuje multimediální zpravodajství agentury propojené s plánovacím modulem.

MRS byl vyvíjen v letech 2003 až 2006, když se ukázalo, že potřebám ČTK nevyhovuje žádný z dostupných systémů. V ostrém provozu je od roku 2006 a je průběžně rozvíjen.

Podle generálního ředitele ČTK Milana Stibrala udělení tak významné ceny potvrzuje, že ČTK patří k nejvyspělejším evropským tiskovým agenturám. “Z hlediska práce redaktorů ČTK bylo zavedení MRS patrně největší změnou od poloviny 90. let,” řekl Stibral.

ČTK vytváří textový servis v češtině, slovenštině a angličtině. Je zřízena zákonem jako médium veřejné služby, ale nedostává od státu žádnou finanční podporu. Nabízí nejen multimediální a mobilní zpravodajství pro klienty, ale také vlastní internetový zpravodajský server.

Evropská aliance tiskových agentur je profesní organizace sdružující více než 30 tiskových agentur Evropy.

Další novinky