Novinky

ČTK přestane vytvářet servis ve slovenštině

30.09.2010

Česká tisková kancelář (ČTK) bude od 1. ledna 2011 vytvářet a dodávat svůj textový servis výhradně v češtině a angličtině. Nejpozději k tomoto datu ukončí vydávání výběru zpráv ze Slovenska ve slovenském jazyce. Svým slovenským klientům bude nadále dodávat zpravodajství, a to i ze Slovenska, primárně v českém jazyce. V Bratislavě ponechá svou odbočku se dvěma zpravodaji, kteří budou přispívat do českého servisu ČTK. Důvodem pro rozhodnutí ukončit servis ve slovenštině je fakt, že náklady na jeho tvorbu přesahovaly výnosy. Za nynější situace na mediálním trhu nemůže ČTK, která nepobírá žádné státní dotace, takové služby dlouhodobě nabízet.

Klienty ČTK na Slovensku jsou největší tamější celoplošná média, některé státní instituce a velké podniky. ČTK je s nimi v průběžném kontaktu a nabídne jim své služby, které by mohli využívat po ukončení servisu ve slovenštině.

Na Slovensku působí dvě hlavní domácí agentury (veřejnoprávní TASR a soukromá SITA). Česká tisková kancelář začala na slovenském trhu prodávat své zpravodajství ihned po vzniku samostatné Slovenské republiky 1.1. 1993, a to v češtině. Za svůj hlavní cíl považuje být doplňkem obou slovenských agentur, pokud jde o zpravodajství ze Slovenska, a rozšiřovat nabídku zejména v zahraničním, ekonomickém a sportovním servisu. Slovenským klientům samozřejmě poskytuje podrobné zpravodajství o dění v České republice.

Další novinky