Novinky

Do sídla ČTK v pražské Opletalově ulici přišly stovky lidí

19.11.2018

Zhruba 700 lidí přišlo v sobotu, 17.listopadu do sídla České tiskové kanceláře (ČTK) v pražské Opletalově ulici. Veřejnoprávní zpravodajská agentura vůbec poprvé za svou stoletou existenci připravila den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout dálnopisy, psací stroje, historické fotoaparáty i nejmodernější zpravodajskou techniku. Nahlédli do míst, v nichž vzniká zpravodajství, které využívají média nejen v České republice. Mohli se vyfotit v ateliéru fotobanky ČTK a dozvědět se něco o práci "četkařů".

"Chceme ukázat veřejnosti, jak agentura pracovala dříve a nyní, jaká technika k tomu zpravodajům sloužila, jak vypadá náš newsroom, jak se zpravodajství tvoří," uvedla šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková. Skupinku návštěvníků po budově provázeli průvodci z řad vedoucích pracovníků agentury.

Česká tisková kancelář vznikla stejně jako Československá republika 28. října 1918. Sté výročí si agentura připomíná celý rok. Kromě dnešního dne otevřených dveří připravila pro veřejnost například výstavu fotografií Okamžiky století. Na ní prostřednictvím 163 snímků ze svého více než sedmimilionového archivu připomněla události stoleté historie republiky. Výstava putovala po českých a moravských městech a aktuálně je k vidění v Šumperku.

ČTK má v současnosti 250 zaměstnanců, z nichž je asi 180 redaktorů. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. ČTK není financována ze státního rozpočtu ani koncesionářských poplatků a veškeré náklady hradí z prodeje zpravodajství.

Loni měla ČTK tržby 247 milionů korun a hospodařila se ziskem 8,7 milionu. Zákon o ČTK jako smysl fungování agentury nestanoví dosahování zisku, ale veřejnou službu. Více než šesti stovkám klientů ČTK poskytuje textové zprávy, fotografie, audio, grafiku, video a nejnověji i živé videopřenosy. Každý den vydá na 500 zpráv, přes 300 fotografií z vlastní produkce a asi tisícovku fotografií ze světa.

Fotogalerie

Další novinky