Novinky

Výstava ČTK Okamžiky století se přestěhovala do Uherského Hradiště

23.11.2018

Obyvatelé a návštěvníci Uherského Hradiště si mohou ode dneška v centru města prohlédnout putovní výstavy fotografií reportérů ČTK nazvanou Okamžiky století. Zaznamenává zlomové okamžiky z dějin Československa a České republiky, věnuje se i každodennímu životu lidí. Na Mariánském náměstí by měla být k vidění do 8. ledna příštího roku.

V souvislosti se stým výročím vzniku Československa připravila pro letošek uherskohradišťská radnice řadu kulturních akcí. Výstavu z dílny ČTK považuje místostarosta Ivo Frolec (KRUH) za pomyslné vyvrcholení oslav. "Výstava je skutečně unikátní. Najdeme zde snímky významných osobností, okamžiků, událostí. Snímky mají obrovskou jak dokumentační, tak i uměleckou či estetickou hodnotu," řekl Frolec při dnešní vernisáži.

Výstavu mohla veřejnost poprvé zhlédnout letos v dubnu v zahradě Valdštejnského paláce v Praze. Poté putovala do Brna, Hradce Králové, Ostravy, Plzně, Ústí nad Labem, Českých Budějovic a Šumperka.

"Výstava byla původně určena pro několik vybraných krajských měst. Ale když byla podruhé v Praze Na Příkopě, začali se ozývat další různí zájemci. Ve chvíli, kdy jsme ji stěhovali opět na Moravu, tak jsme si s kolegou řekli, že by bylo dobré ji umístit i do Uherského Hradiště. Obdivuji to, jakým je Uherské Hradiště kulturním městem a myslím si, že mu bude výstava slušet," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Výstava zahrnuje 163 fotografií, které jsou k vidění na 30 oboustranných panelech. Ke každému roku století republiky vybrala agentura alespoň jeden snímek.

"Pro výběr fotografií jsme zvolili dvě hlediska. Vybírali jsme klíčové události po jednotlivých letech, důležité také bylo, aby šlo o pěkné snímky. Vzešlo nám z toho zhruba 700 až 800 fotek. Pak jsme poměrně bolestnou metodou dohadování a vyhazování fotografií dospěli k finálnímu výběru," řekl šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

Snímky pořízené fotoreportéry Československé, respektive České tiskové kanceláře (ČTK), mapují nejen sto let samostatného státu, ale připomínají také století tiskové agentury, která vznikla současně s Československem 28. října 1918. Výstava je výsledkem 1,5 roku práce a příprav, kdy se tvůrci výstavy probírali rozsáhlým archivem a studovali archivní záznamy.

Fotoarchiv ČTK patří k nejstarším a nejobsáhlejším v Evropě, nabízí největší výběr českých fotografií. Ve fyzické podobě zahrnuje zhruba sedm milionů políček na negativech, pozitivech, svitkových filmech, diapozitivech nebo skleněných deskách.

Po Uherském Hradišti by měla být výstava od ledna opět k vidění v Praze, a to v Czech Photo Centre v Nových Butovicích.

Další novinky