Novinky

Roman Vondrouš získal ocenění Sportovní fotografie roku 2018 v kategorii Fotbal. Gratulujeme!

05.02.2019

Fotograf České tiskové kanceláře Roman Vondrouš získal ocenění Sportovní fotografie roku 2018 v kategorii Fotbal. Uspěl se snímkem z 5. května 2018 z utkání první fotbalové ligy mezi Slavií a Plzní, na němž zachycuje Jaromíra Zmrhala ze Slavie a Jana Kovaříka z Plzně v hlavičkovém souboji před dýmovnicemi a světlicemi zahalenou tribunou.

Hlavní cenu nejlepší sportovní fotografie roku vyhrál snímek lezce Adama Ondry od fotografa Lukáše Bíby z vydavatelství Economia. Zachycuje na něm okamžik zklamání po neúspěšném pokusu během mistrovství světa v rakouském Innsbrucku.

Emotivní gesto na laně zavěšeného Adama Ondry porotce natolik upoutalo, že fotografii ze série vyčlenili a přiřkli jí hlavní cenu. "Je tam vztek, frustrace. Adam spadl dřív, než chtěl, kdyby se dostal aspoň o jeden chyt dále, získal by zlatou medaili," popsal svůj snímek Bíba. Původně očekával, že bude fotit pozitivní emoce. "Měl jsem štěstí, že padal na stranu, kde jsem byl. Věděl jsem, jak poleze, kam se bude otáčet, ale čekal jsem, že vyhraje a já budu fotit radostnou emoci," dodal.

Bíba momentálně fotí pro vydavatelství Economia a spolupracuje s projektem Creative Mornings a organizací Člověk v tísni, pro kterou fotí filmový festival Jeden svět. Na soutěži Czech Press Photo získal v roce 2017 hlavní cenu kategorii Umění a v roce 2018 byl oceněn za nejlepší snímek v kategorii Sport (série).

V kategorii Portrét získal ocenění volný fotograf Štěpán Černý za snímek zápasníka Karla Vémoly. V kategorii Ostatní sporty uspěl volný fotograf Petr Slavík s fotkou bikera Jana Ševečka. Nejlepší motoristický snímek zachytil volný fotograf Jiří Křenek při formuli 1. Nejlepší sérii nafotil Michal Beránek z deníku Sport při rozlučkovém zápase fotbalisty Tomáše Rosického. Čestná uznání získali volný novinář Jan Kasl a Petr Josek z agentury AP.

Hlavní cena zahrnuje odměnu 50 tisíc korun, trofej od skláře Zdeňka Kunce a putovní cenu. Vítězové kategorií získali odměnu 10 tisíc, držitelé Čestného uznání 5 tisíc korun.

Výsledky soutěže zveřejnil Klub sportovních novinářů s pořadatelskou agenturou Seven Days Agency na dnešní vernisáži na pražské Staroměstské radnici, kde od středy bude probíhat výstava nejlepších fotografií. Doplňují ji dvě autorské přehlídky. Průřez svojí 35 let dlouhou kariérou představuje Jaroslav Legner. Druhá výstava patří Michalu Červenému, jenž jako loňský vítěz dostal právo představit další své fotografie. Soutěž Sportovní fotografie roku navazuje na loni obnovenou tradici výročních přehlídek založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Mezi roku 2001 až 2017 se nevyhlašovala. Letos se přihlásilo 50 profesionálních fotoreportérů, kteří poslali celkem 481 snímků.

Výsledky soutěže Sportovní fotografie roku 2018:

Hlavní cena: Lukáš Bíba - Adam Ondra (Nespokojený Adam Ondra po finále MS v lezení na obtížnost).
Fotbal: Roman Vondrouš - Slavia vs. Plzeň (Jaromír Zmrhal ze Slavie a Jan Kovařík z Plzně hlavičkují v 27. kole první fotbalové ligy).
Ostatní sporty: Petr Slavík - Biker Jan Ševeček se připravuje na náročný sjezd v Julských Alpách.
Portrét: Štěpán Černý - Válečník Vémola
Motorismus: Jiří Křenek - Poslední velká nehoda Fernanda Alonsa v F1, Spa Belgie 2018.
Série: Michal Beránek - Rozlučka TR10 (snímky z rozlučky fotbalisty Tomáše Rosického s kariérou na Letné).
Zvláštní ceny poroty: Jan Kasl - Arctic Kayaking a Petr Josek - Putin po MS v Rusku.


Další novinky