Novinky

Šéfové evropských tiskových agentur probírají, jak bojovat s dezinformacemi

04.04.2019

Možnosti zapojení tiskových agentur do boje proti dezinformacím jsou hlavním tématem jarní konference Evropské aliance tiskových agentur (EANA), která se od středy koná v Berlíně. Třídenní konferenci, jíž se účastní generální ředitelé a další vysocí manažeři evropských zpravodajských agentur, pořádá německá agentura dpa.

Hlavní panel o boji proti dezinformacím dnes moderoval generální ředitel ČTK Jiří Majstr (na snímku první zleva), který je členem vedení EANA. Nástroje, které napomáhají odhalovat dezinformace šířící se prostřednictvím internetu, zejména pak sociálních sítí, představili zástupci francouzské agentury AFP, německé dpa, polské agentury PAP a turecké agentury Anadolu.

Jarní zasedání EANA se rovněž věnovalo reformě ochrany autorských práv na internetu. Šéfové evropských tiskových agentur se shodli, že poté, co příslušnou směrnici schválil minulý týden Evropský parlament, nastává další důležitá fáze jejího prosazování na úrovni jednotlivých států, která může být leckde komplikovanější, než bylo vyjednávání na celoevropské úrovni. Norma především ukládá velkým internetovým firmám, jako je například Google, platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl. Země EU mají nyní dva roky na to, aby směrnici převedly do svého práva.

EANA sdružuje 32 evropských národních tiskových agentur. Od založení v roce 1956 slouží jako fórum pro spolupráci a výměnu informací a zkušeností mezi členy. K hlavním aktivitám patří ochrana autorských práv a podnikatelského prostředí pro poskytování nezávislého a nezaujatého zpravodajství. ČTK je členem EANA od počátku 70. let minulého století.

Další novinky