Novinky

Jaroslav Kmenta v cyklu Studenti versus...: Alfa a omega mé práce je pokládání otázek

10.04.2019

Investigativní novinář a autor řady knih Jaroslav Kmenta byl dalším, velmi očekávaným hostem v cyklu debat Studenti versus…, která se konala v prostorách How2base HALL na pražských Vinohradech 9. dubna 2019. Debata, kterou zaštiťuje Akademie ČTK, se týkala mimo jiné specifik práce agenturního novináře. Jaroslav Kmenta, který svou novinářskou kariéru zahájil v 90. letech v ČTK, patří k nejvýraznějším představitelům české investigativní žurnalistiky.

Někteří studenti už byli na tomto setkání s významnými novináři potřetí. Dva z nich se představili „jako přes kopírák“ takto: "Dvakrát jsem tu říkal, že novinářem být nechci. Teď už ale svůj názor pomalu měním." Což nás samozřejmě velice těší.

Moderátor Jiří Rostecký, provozovatel webu Mladý podnikatel, se už před zahájením debaty usmíval, že se většina dotazů bude určitě točit kolem „mafiánů naživo“. Na ty samozřejmě také došlo, studenti si ale zejména odnesli cenné zkušenosti o tom, co obnáší práce investigativního novináře. Ta je podle Jaroslava Kmenty především o odvaze, touze pátrat a „odhrnovat opony“ k věcem, ke kterým se běžný novinář nedostane. Za alfu a omegu své práce považuje pokládání otázek. S humorem také podotkl, že se jeho práce vlastně podobá práci policisty a leckdy balancuje na hraně.

Setkání s Jaroslavem Kmentou bylo třetím v rámci cyklu Studenti versus…, který ČTK odstartovala letos na jaře. Prvním hostem byla moderátorka zpravodajství České televize Světlana Witowská, která na počátku své novinářské kariéry stejně jako Kmenta pracovala v ČTK. Druhým hostem byl moderátor DVTV Martin Veselovský.

Další novinky