Novinky

Daniel Stach: Věda je všude kolem nás

06.06.2019

Kolik stran musí načíst, když se připravuje na rozhovor s nositelem Nobelovy ceny? Píše si otázky, nebo používá jinou techniku? A kolik lidí se vlastně na přípravě pořadu Hyde Park Civilizace podílí? To vše se ve středu dozvěděli studenti při debatě s jedním z nejtalentovanějších českých novinářů Danielem Stachem.

Na setkání Studenti versus…se nejprve rozpovídal o tom, jak se dostal od komentování vodního slalomu k práci v České televizi. Předvedl, jak dokáže rychle a souvisle mluvit na jakékoli téma, a s humorem si vyzkoušel publikum z kreativního myšlení. Umí žížala couvat? Zvrací šnek? Jak vidíte svět, když jste ředkvička? A co uděláte, když cestou na metro uvidíte kolabujícího kentaura? „U takových otázek si zkouším, jak ten člověk přemýšlí, jak na to jde. Správná odpověď mě nezajímá.“

Studenti se také dozvěděli, že pro práci novináře je nejdůležitější obsah, nikoli forma. Schopnost jít do hloubky, nezůstávat jen na povrchu. Hledat cesty, neustále se ptát proč a s úžasem zjišťovat, že věda je všude kolem nás. „Proč je obloha modrá?“ potrápil publikum.

„Žiju život, který mě baví. Každý den se dovídám něco nového. Člověk má dělat to, co ho baví a co má smysl,“ vyjádřil svůj životní postoj Daniel Stach.

Další novinky