Novinky

Studenti vyzpovídají bruselského zpravodaje ČTK Jakuba Dospivu

11.07.2019

Cyklus besed Studenti versus…, kterou společně pořádají Akademie ČTK a server MladýPodnikatel.cz, pokračuje i o prázdninách. Dalšího setkání studentů s novinářskými osobnostmi se v pondělí 22. července od 15:30 zúčastní bruselský zpravodaj ČTK Jakub Dospiva.

Jakub Dospiva je v Bruselu od září 2013, letos v létě svou misi v sídle evropské diplomacie a centrály NATO po šesti letech končí a předává žezlo dalšímu kolegovi.

Jakub patří k četkařským stálicím, v agentuře pracuje od roku 1997. Začínal v domácí redakci jako subeditor, poté měl na starosti armádu a vládní zpravodajství. Několik let strávil se svou ženu v Moskvě, kterou vystřídal na postu zahraničního zpravodaje.

Během šesti let poslal z Bruselu a dalších míst spojených s EU a NATO přes 5500 zpráv a bezmála 3500 fotografií. V bruselských institucích má skvělé zdroje i renomé, zpravodajský web Info.cz jej zařadil mezi padesátku nejvlivnějších Čechů v Bruselu. Má velký tematický záběr i schopnost osvětlovat mnohdy komplikované, až nesrozumitelné dění jasně a stručně, přitom se mu daří získávat mnohé interní dokumenty, což je velmi důležité zejména u kauz vztahujících se k Česku. Jakub je naprosto multimediální. Že píšící novináři cvakají fotky na mobil, je dnes běžné, avšak jeho fotoprodukce dosahuje skutečně profesionálních kvalit. Není výjimkou, že jsou jeho fotky na titulních stranách novin. Je to důležité proto, že zahraniční agentury tak detailně Čechy na summitech nefotí.

Na sociálních sítích je nejvýraznějším reprezentantem ČTK a ani po více než pěti letech ve specifickém prostředí unijních institucí neztratil nadhled a vtip.

Účastníky debaty rád seznámí i s běžným životem v Bruselu, popovídá i tom, jak si zvykla jeho manželka a děti a jaký pro něj bude návrat do české reality.

Debata Studenti versus Jakub Dospiva se koná tentokrát v budově ČTK v rámci Letní školy ČTK a moderovat ji bude loňská absolventka této stáže Klára Dedková. Vstup je zdarma, jen je nutné se předem registrovat na mailu rsvp@ctk.cz.

Další novinky