Novinky

Dospiva: Klíčové slovo mé práce je důvěryhodnost

23.07.2019

Jako malý chtěl být námořník, ale Česko nemá moře. Tak se stal novinářem a vycestoval do světa. Dlouholetý zpravodaj ČTK v Bruselu Jakub Dospiva se se studenty v pondělí podělil o zkušenosti z působení nejenom v Belgii, ale i v Rusku, kde předtím doprovázel svou manželku – také novinářku ČTK – a na místě moskevského zpravodaje ji na rok vystřídal.

Akce, která byla dalším pokračováním cyklu Studenti versus, byla tentokrát součástí Letní školy ČTK. Role moderátorky se ujala Klára Dedková, která je mimochodem loňskou absolventkou Letní školy ČTK.

Jakub se nejprve rozpovídal o svých začátcích v ČTK. Publikum pobavil vyprávěním o svých chybách, kterým se jako každý začínající novinář nevyhnul, a jak se v takové chvíli snažil zachovat nadhled a vtip.

„To, co napíšu, se může objevit kdekoliv. Moje práce se dostává ke čtenářům prostřednictvím médií, a proto je pro mě klíčové slovo důvěryhodnost. A samozřejmě také rychlost, přesnost, nezávislost a spolehlivost, což jsou vlastně zásady Četky,“ přibližuje studentům práci zpravodaje ČTK.

A jaké jsou podle Jakuba základní předpoklady pro práci novináře? „Určitě zvídavost a zdravá dávka sebevědomí“, říká bez zaváhání.

Účastníky debaty také seznámil i s běžným životem v Bruselu a zmínil se i tom, jak si zvykla jeho manželka a děti a jaký pro něj bude návrat do české reality. V září se totiž po šesti letech vrátí zpět do pražské centrály ČTK.

Další novinky