Novinky

Uherské Hradiště hostí premiéru výstavy ČTK Okamžiky sametové revoluce

26.07.2019

Uherské Hradiště se během Letní filmové školy stalo dějištěm premiérové verze fotografické výstavy Okamžiky sametové revoluce, kterou k letošnímu 30. výročí listopadových událostí roku 1989 připravila Česká tisková kancelář (ČTK). Národní tisková agentura tentokrát vedle využití vlastních archivních fondů oslovila i veřejnost, na výstavě jsou tak vedle novinářských fotografií k vidění i snímky ze soukromých sbírek a muzejních fondů z bezmála třicítky měst a vesnic z celé České republiky.

Na Palackého náměstí je od 26. července do 20. září 2019 na dvaceti panelech vystaveno 107 fotografií, z nichž 55 pochází od veřejnosti a z různých regionálních institucí a 52 z Fotobanky ČTK. Pro podzimní oslavy výročí sametové revoluce ČTK expozici rozšíří o další fotografie, konečná verze výstavy bude vystavena v listopadu v centru Prahy. Sbírka skončí 30. září.

Výstava je rozdělena na 11 částí. Kromě samotné revoluce zachycuje i předrevoluční události, fotografie studentů, divadelníků i členů Občanského fóra. Samotnou revoluci ukazují nejen obrovské demonstrace a stávky, ale také četné plakáty, letáky a nápisy. Série fotografií s budoucím prezidentem Václavem Havlem je pak jistým přechodem ke snímkům věnovaným dozvukům revoluce, pádu komunistických symbolů a k závěrečné části znázorňující první svobodné volby od komunistického převratu v roce 1948.

„Od počátku příprav výstavy jsme si stanovili za cíl ukázat, jak vypadalo období revoluce nejen v Praze, ale i v dalších městech či vesnicích na území České republiky. Během návštěv vybraných měst jsme se setkávali s fotografy, navštěvovali archivy a muzea, pořádali setkání pro veřejnost. Právě oko amatérského fotografa je velmi důležitou součástí projektu, který není naším dílem, ale dílem všech, kteří se rozhodli přispět byť jedinou fotografií,“ uvedla kurátorka výstavy Kristýna Jirátová.

Projekt volně navazuje na úspěšnou putovní výstavu Okamžiky století, kterou ČTK loni připravila ze svého bohatého fotografického archivu ke stému výročí založení Československa.

„Česká tisková kancelář, která vznikla ve stejný den jako Československo a která funguje jako komerční podnik, plní mnoho funkcí. Jednou z nich je být kronikářem republiky. Toto poslání plníme nejen vlastním každodenním obsáhlým multimediálním zpravodajstvím, ale i projekty, jako je tento,“ uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Během prvních měsíců se podařilo získat fotografie z 29 krajských a okresních měst i vesnic. K vidění jsou tak záběry z Olomouce, Českých Budějovic či Jihlavy, ale také z Kutné Hory, Třebíče, Kralup nad Vltavou či Uherského Hradiště.

„Je pro nás čest, že se premiéra výstavy Okamžiky sametové revoluce koná právě v Uherském Hradišti. Jsme kulturní město a i přes to mě překvapilo, jaký zájem, zejména mezi mladými lidmi, byl už o předchozí výstavu Okamžiky století. Jako největší klad této výstavy vnímám to, že se s dobou, kterou prezentuje, mohou seznámit právě lidé, kteří ji nezažili. Třeba zrovna návštěvníci LFŠ, studenti škol i veřejnost z města i okolí,“ uvedl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Do konce července obdržela ČTK od veřejnosti a různých institucí bezmála tisícovku snímků, mnohé z nich teprve čekají na zpracování. V rámci projektu se také podařilo v obrazovém archivu ČTK dohledat zajímavé snímky z revolučního dění v regionech, které dosud nebyly zdigitalizovány, a jsou tak publikovány poprvé po 30 letech.

Některé dodané fotografie mohou být se souhlasem autorů zařazeny do Fotobanky ČTK, která spravuje nejrozsáhlejší zpravodajský fotoarchiv v České republice. Díky projektu se vytvoří komplexní fotografický obraz událostí revolučního roku 1989, který tak zůstane přístupný i pro další generace. Fotografie je stále možné posílat poštou či nahrávat přes stránky projektu okamzikysametu.cz.

Vernisáž: 31. července 2019, 18:00, Palackého náměstí, Uherské Hradiště Za účasti generální ředitele ČTK Jiřího Majstra, starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy, ředitelky LFŠ Radany Korené, autorů výstavy, pamětníků a účastníků sametové revoluce v Uherském Hradišti a v ČTK a dalších hostů.

Kontakty:

Kristýna Jirátová, kurátorka výstavy Okamžiky sametové revoluce, okamzikysametu@ctk.cz

Jan Pášma, tiskový mluvčí města Uh. Hradiště, jan.pasma@mesto-uh.cz Tel. 572 525 123, 728 296 009

Další novinky