Novinky

Akademie ČTK učila zahraniční novináře jak pracovat s multimédii

20.09.2019

Základy fotožurnalistiky i práci s videem a textem si na třídenním kurzu Akademie ČTK vyzkoušeli mladí novináři z členských zemí Evropské aliance tiskových agentur (EANA). Zkušenosti z využívání multimédií ve zpravodajství sbírali v Praze novináři z Kypru, Slovinska, Turecka, Srbska, Ukrajiny a Slovenska. Je to vůbec poprvé, co EANA v zahraničí takovou akci pro své novináře uspořádala. Mladým kolegům o své práci povídali například fotoreportér ČTK a držitel ceny Wold Press Photo Roman Vondrouš nebo stálý zpravodaj AFP v Praze Jan Flemr.

"Strávili jsme tři dny s mladými, zvídavými novináři. Pracovali na sále i v terénu, psali, fotili, natáčeli video. Bylo vidět, že je to baví, a nás to velmi bavilo s nimi. Nebylo to totiž jenom jednostranné předávání zkušeností. I nás to velmi obohatilo, už například jenom jejich pohledem na novinářskou práci," říká ředitel Akademie ČTK Jiří Chrást, který se s mladými kolegy podělil o základy zpravodajské práce.

Zahraniční žurnalisté ocenili především to, že se na kurzu prolínala teorie s praxí. Vše, o čem se školiteli mluvili, si okamžitě vyzkoušeli. "Byla to skvělá příležitost k výměně zkušeností a pochopení, jak různé agentury pracují," uvedla za všechny novinářka z Ukrajiny Julija Ovsjaniková, která coby fotografka uvítala především možnost zdokonalit se v psaní zpráv.

Profesionální práci lektorů si zase pochvalovala žurnalistka z kyperské agentury CNA Kyriaki Christodoulou. "Naše texty hodnotili profesionálové s dlouholetou zkušeností, to byla skutečná pocta," řekla. "Líbilo se mi, že si můžeme vyměnit názory na to, jak pracujeme v našich zemích, jak do toho zasahuje politika a politici, protože všechno jsme tiskové agentury."

Mladí novináři se zúčastnili také konference EANA, která se věnovala možnostem i případným hrozbám umělé inteligence v práci novinářů. Při krytí akce zvládli i improvizovanou demonstraci proti umělé inteligenci.

EANA sdružuje 32 evropských národních tiskových agentur. Od svého založení v roce 1956 slouží jako fórum pro spolupráci a výměnu informací a zkušeností mezi svými členy. K jejím hlavním aktivitám patří ochrana autorských práv a podnikatelského prostředí pro poskytování nezávislého a nezaujatého zpravodajství. ČTK je jejím členem od počátku 70. let minulého století.

Další novinky