Novinky

Na Letné vzniká výstavní pavilon k projektu Komunikace 89, partnerem je ČTK.

01.10.2019

Fungování hromadných sdělovacích prostředků a šíření necenzurovaných informací v době normalizace ukazuje audiovizuální expozice, která vzniká v novém výstavním pavilonu na Letenské pláni v Praze. Smyslem projektu s názvem Komunikace 89 aneb státní převrtat bez internetu je podle organizátorů zhodnotit, jak společnost naložila se svobodou slova, a zároveň odpovědět na otázku, jak se lidé v době internetu dokážou orientovat v nepřeberném množství informací. Pavilon se veřejnosti otevře 11. října, přístupný bude do 30. listopadu.

Projekt připravují zástupci obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha, která vznikla za účelem přestavby nádraží Bubny v Památník ticha. Jedním z hlavních partnerů projektu je Česká tisková kancelář (ČTK).

Pavilon byl vybudován naproti fotbalovému stadionu na Letné a uvnitř bude rozdělen na dva prostory. Větší bude určen pro samotnou výstavu, která návštěvníky vtáhne do dění před listopadem 1989. Současně jim nabídne srovnání informací, které se v té době k lidem dostávaly prostřednictvím kontrolovaných státních médií, a zpráv, které se šířily tajnými komunikačními kanály. V menší části pavilonu budou workshopy a další akce.

ČTK na výstavu zapůjčí archivní fotografie a dobovou zpravodajskou techniku. Veřejnost se bude moct seznámit také s ukázkami zvláštního zpravodajství, které bylo za komunistického režimu vyhrazeno jen nejvyšším stranickým kádrům, například monitoringu zahraničního tisku o činnosti československého disentu.

Národní tisková agentura bude mít zároveň patronát nad první debatou se studenty, která bude součástí doprovodného programu výstavy. "Je to jeden z našich letošních významných příspěvků k posílení mediální výchovy, koneckonců jako celý projekt Komunikace89," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Do roku 1989 byla ČTK plně pod kontrolou státu, což se v jejím zpravodajství projevilo i bezprostředně po potlačení studentské demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989. Nebývalou otevřenost v referování o dění na Václavském náměstí projevila ČTK poprvé 20. listopadu 1989, což neušlo pozornosti zahraničních médií, například agentury Reuters. Od roku 1993 je ČTK veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.

Další novinky