Novinky

Novináři jsou potřeba mnohem víc než dřív, míní druhý muž Slavie

10.10.2019

Před lety odhaloval politické a korupční kauzy a spolupracoval s největšími investigativními esy Česka. K psaní do novin se dostal i přesto, že neměl dodělanou maturitu. Psaní ho prostě bavilo. Dnes pracuje Tomáš Syrovátka pro nejstarší český fotbalový klub Slavia Praha. Nepíše ale Slávistické noviny. Coby funkcionář a člen nejvyššího vedení spolurozhoduje o směřování klubu z Edenu. O potřebnosti a důležitosti novinářské práce ale nepochybuje.

"Novináři jsou potřeba mnohem víc než dřív, kdy já jsem dělal novinařinu," řekl na debatě se studenty, kterou ve slávistickém muzeu organizovala Akademie ČTK. Kvůli sociálním sítím a internetu je totiž dnes všechno jinak.

"Kdejaký bloger něco napíše na web a lidi to zasáhne skoro stejně, jako by to psal Jarda Kmenta nebo Jindra Šídlo. To je nebezpečné," míní bývalý novinář, který studentům žurnalistiky doporučoval, aby se učili hlavně od starších a zkušenějších a co nejlépe pracovali se zdroji.

V debatě, která byla pokračováním cyklu Studenti versus..., popsal Syrovátka i svůj "přerod" z novináře na funkcionáře. "Bylo to v době, kdy vládla sociální demokracie a velkou roli v ní hrál Jaroslav Tvrdík. Ten s oblibou říká, že jsem byl jeho nejneoblíbenější novinář, protože jsem o něm pořád psal. Ale už tehdy jsme se spolu bavili o Slavii. Když se pak stal šéfem klubu, tak se asi zbláznil a zavolal mi, jestli bych do toho nešel s ním" svěřil se Syrovátka. Nad nabídkou jít pracovat do Edenu se dlouho nerozmýšlel. "Asi jsem se taky zbláznil," připouští muž, který fandí Slavii od svých třinácti.

V klubu se nejprve staral o marketing a komunikaci, dnes objíždí nejvýznamnější místa fotbalové Evropy. "Obětoval jsem kariéru (novináře), už nikdy se nebudu moci vrátit," řekl před budoucími novináři a slávistickými fanoušky.

V debatě se mluvilo také o tom, jak jsou největší evropské fotbalové kluby financovány, jak je těžké uhlídat bezpečnost na stadionech nebo odkud se rekrutují největší hvězdy zeleného trávníku. A Syrovátka také prozradil, že jeho nejoblíbenějším fotbalistou je argentinský útočník hrající v dresu Barcelony Lionel Messi, se kterým se na stadionu ve Vršovicích zanedlouho potká. Barcelona hraje na Slavii 23. října.

Cyklus debat Studenti versus… odstartovala ČTK letos na jaře ve spolupráci s webem MladýPodnikatel.cz. Představuje v něm zajímavé osobnosti mediálního a společenského života. Určen je především studentům vysokých a středních škol.

Další novinky