Novinky

V nominacích na prestižní cenu Czech Press Photo jsou i dva fotografové ČTK.

16.10.2019

Mezinárodní porota prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo dnes vyhlásila nominace na vítěze 25. ročníku klání. Letos jim dominují témata z české a slovenské politiky. Objevují se v nich demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a také události související s loňskou vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka. Dva zástupce v nominacích má také ČTK. V kategorii "Lidé, o kterých se mluví" to je fotoreportér Roman Vondrouš se sérií snímků Premiér v Bílém domě a v kategorii Portrét Kateřina Šulová za snímek operní pěvkyně Soni Červené.

Porota hodnotila téměř 4000 fotografií od 270 autorů z Česka a Slovenska. Vítězné snímky včetně hlavní ceny Fotografie roku vyhlásí pořadatelé na pražské Staroměstské radnici 22. listopadu 2019, kdy bude také zahájena tradiční výstava oceněných prací. Spolu s 24 snímky nominovanými v osmi kategoriích pořadatelé oznámili jméno držitele Grantu Prahy, kterého tradičně vybírá pražský primátor. Zvítězila série Pražské panoptikum od Jana Rasche.

"Samotné centrum se stává panoptikem turistických lákadel. Na jednom místě se potkávají lední medvěd, panda a myšák Mickey. Město tak postupně ztrácí svůj genius loci a stává se popcornovým, instagramovým městem na pozadí pražského ateliéru, který turista zanedlouho vymění za kulisu dalšího města," uvedl autor ke svým snímkům. Grant Prahy poskytuje roční tvůrčí stipendium na dokumentování proměn města.

Porota letos posuzovala v soutěžních kategoriích jednotlivé snímky a série dohromady, ne odděleně jako dříve. V kategorii Aktualita mají nominaci Lukáš Bíba z vydavatelství Economia za sérii snímků nazvanou Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi, který ukazuje největší politickou demonstraci od pádu komunismu letos v červnu na Letné. Další dvě nominace v této kategorii má Matej Kalina (News and Media Holding). První za snímek nazvaný Do očí vraha. Je z rekonstrukce vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Ukazuje muže, který se k vraždě přiznal. Druhou za snímek dokládající cestu Zuzany Čaputové do prezidentského paláce.

V mezinárodní fotografické porotě pod vedením Petra Joska letos byli lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe z Francie, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie, slovenská kurátorka Lucia Benická, český fotograf Herbert Slavík, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell původem z Austrálie, fotografka Amak Mahmoodianová a fotoeditor Colin Jacobson z Velké Británie.

O soutěži se po loňském vítězství snímku primáta velmi debatovalo a někteří fotografové ji kritizovali. Podle jeho autora Lukáše Zemana, který není profesionálním fotoreportérem, snímek zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Podle kritiků není žurnalistickým snímkem a autor mohl jeho význam posunout formulací popisku. Porota za vítězstvím snímku stála, stejně jako ředitelka soutěže Veronika Souralová za podobou celé soutěže. Několik známých fotografů jako třeba Jan Šibík, Tomki Němec či Milan Jaroš se soutěže letos nezúčastní, podle nich ztratila svůj kredit.

Všechny nominované snímky jsou k vidění zde.

Další novinky