Novinky

Fotoreportéři ČTK vyhráli dvě kategorie Czech Press Photo

22.11.2019

V prestižní fotografické soutěži Czech Press Photo (CPP) obsadili první místa ve dvou kategoriích fotoreportéři ČTK. V kategorii Lidé, o kterých se mluví, zvítězil Roman Vondrouš se sérií Premiér v Bílém domě, v sekci Portrét bodovala Kateřina Šulová se snímkem operní pěvkyně Soni Červené.

Fotografií roku a vítězem 25. ročníku soutěže se stal symbolický snímek vlající vlajky nad hlavami tisíců demonstrantů na Letenské pláni od Lukáše Bíby z mediálního domu Economia.

Roman Vondrouš zabodoval devíti snímky, které pořídil během třídenní cesty Andreje Babiše ve Spojených státech amerických, kde se český premiér setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pro Vondrouše to byla velká fotografická výzva a zkušenost. „Na tohle se dost dobře nemůžete připravit. Všechno bylo jinak, než jsem plánoval,“ řekl k sérii Vondrouš, který v roce 2013 získal ocenění World Press Photo v kategorii Sport za snímky z Velké pardubické a je i mnohonásobným držitelem CPP v různých kategoriích.

Jako nejlepší portrét letošního roku vyhodnotila porota snímek mezzosopranistky Soni Červené, který během rozhovoru s ČTK pořídila četkařská fotografka Kateřina Šulová. „Paní Červená je naprostá profesionálka, věděla přesně, co fotograf potřebuje, věděla, jak a kam se má dívat. Během asi minuty vzniklo pět, šest snímků a jeden z nich jsem poslala do soutěže,“ upřesnila Šulová.

Fotoreportéři ČTK v soutěži CPP bodují pravidelně, vítězství ve dvou kategoriích jednoho ročníku je ale ojedinělé. „Katce a Romanovi bych chtěla především pogratulovat a také poděkovat za skvělou reprezentaci ČTK. Oba dokazují, že mimořádné fotografie lze vytvořit i v tak náročné disciplíně, jakou je agenturní obrazové zpravodajství,“ uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková. „Za posledních 20 let soutěže mají fotografové ČTK 15 vítězství v různých kategoriích a jednoho absolutního vítěze. Kromě dnes oceněných bodovali například Michal Doležal, Michal Kamaryt nebo David Taneček,“ doplnil generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Mezinárodní porota, která vybírala z téměř čtyř tisíc přihlášených příspěvků od 270 autorů, udělila ceny v osmi foto kategoriích a třech video sekcích. Součástí soutěže byl i Grant Prahy na další dokumentaci proměn města. Získal ho fotograf Jan Rasch s projektem Pražské panoptikum, ve kterém zachytil postupný zánik autentické atmosféry metropole pod vlivem turistických lákadel.

V kategorii Aktualita vyhrál snímek z rekonstrukce vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Pořídil ho Matej Kalina z News and Media Holding. Nejlepší fotoreportáží se stala série Petra Vrabce, zachycující tisíce aktivistů a aktivistek při nenásilné masové občanské neposlušnosti Ende Gelaende, kteří na několik dní zablokovali infrastrukturu uhelných dolů v německém Porýní.

V rámci Czech Press Phota udílí speciální cenu a stipendium pro mladé fotografy do 26 let také ČTK. Letos zvítězila Denisa Albaniová se souborem Sto let za obranu státu.

V dalších kategoriích bodovali například Michal Růžička z Mafry se snímkem řidičky tramvaje, která se marně snaží přehodit výhybku během nenadálé průtrže mračen, nebo Martin Divíšek z European Pressphoto Agency se snímky baletek z představení Labutí jezero v Národním divadle.

Nejlepší sportovní fotografií se stal netradiční snímek Jana Kepiče, který na zamrzlém jezeře Milada v severních Čechách zachytil bruslaře, pod nímž pod zmrzlou hladinou plaval potápěč.

Ceny se dnes předávaly na Staroměstské radnici, kde do 30. ledna potrvá výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí.

Další novinky