Novinky

Výstava Okamžiky sametové revoluce do konce ledna v Nových Butovicích

02.12.2019

Fotografická výstava Okamžiky sametové revoluce, kterou k letošnímu 30. výročí událostí roku 1989 připravila Česká tisková kancelář (ČTK), se přestěhovala do Nových Butovic. Do konce ledna 2020 si zde lidé mohou prohlédnout 157 fotografií z revolučního dění v různých koutech bývalého Československa.

Národní tisková agentura připravila expozici z vlastních archivních snímků, ale i z fotografií, které získala ze soukromých sbírek a muzejních fondů měst a obcí z celé České republiky. Snímky ze Slovenska na výstavu zapůjčila tisková agentura TASR.

Expozice se nachází u výstupu z metra Nové Butovice směrem ke galerii Czech Photo Centre (CPC). ČTK už se zde prezentovala vloni s výstavou Okamžiky století věnovanou stému výročí založení ČTK i Československa.

„S ČTK se nám skvěle spolupracuje. Lze říci, že Czech Photo Centre a ČTK už tak trochu patří k sobě,“ uvedla při zahájení výstavy ředitelka CPC Veronika Souralová. Z prostoru mezi stanicí metra Nové Butovice a sídlem CPC by ráda ve spolupráci s radnicí Prahy 13 udělala stálé výstavní korzo. Loňská výstava ČTK Okamžiky století i letošní Okamžiky sametové revoluce podle ní ukazují, že mezi lidmi je o podobné projekty zájem.

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková uvedla, že venkovní expozice je i příspěvkem ČTK do výuky moderních dějin a základů společenských věd. Na webových stránkách výstavy okamzikysametu.cz okamžiky sametu jsou ke stažení materiály pro školy. První školáci se přišli podívat na výstavu už dnes.

Kromě 66 snímků z Fotobanky ČTK a deseti z fotoarchivu TASR je na výstavě zastoupeno 81 fotografií, kterými přispěla veřejnost a různé regionální instituce. V rámci projektu se podařilo v obrazovém archivu ČTK dohledat zajímavé fotografie z revolučního dění v regionech, které dosud nebyly zdigitalizovány, a jsou tak publikovány poprvé po 30 letech. Od veřejnosti a různých regionálních institucí obdržela ČTK asi 1300 snímků z více než 30 krajských a okresních měst a vesnic.

Premiérovou, ještě neúplnou verzi výstavy představila ČTK na konci července během Letní filmové školy v Uherském Hradišti, na konci září se venkovní expozice přestěhovala na Horní náměstí v Olomouci. Celý listopad byly snímky vystaveny na pěší zóně Na Příkopě v centru Prahy.

Další novinky