Novinky

O funkci médií se na konferenci bavili novináři s učiteli

03.12.2019

Jak fungují veřejnoprávní média, kdo na ně dohlíží nebo jak je důležitá nezávislost médií na politické moci, to byla hlavní témata dnešní konference Naše veřejnoprávní média v pražském kulturním centru DOX. Konference, kterou pořádala společnost Člověk v tísni v rámci programu Jeden svět na školách, se zúčastnili učitelé a metodici prevence ze základních a středních škol z celého Česka. Šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková mluvila o fungování národní zpravodajské agentury, ale vysvětlila i to, jak redaktoři ČTK získávají a ověřují informace.

Na konferenci přišlo téměř 200 pedagogických pracovníků. Kantory zajímaly praktické věci – co by měli umět dobří novináři, jak odolávají politickým a finančním tlaků, jak ověřují zprávy. O praxi v médiích mluvili kromě Markové také šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Petr Šabata nebo televizní moderátor Jakub Železný. Debata se dotkla i role mediálních rad a jejich dohledu nad médii veřejné služby.

Odborníci na média pak radili učitelům, kteří mají mediální výchovu ve školních osnovách, jak kriticky hodnotit zprávy v novinách, televizi nebo rádiu. Praktické tipy pak dostali učitelé na odpoledních workshopech.

Vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNŠ) se zaměřuje na větší podporu učitelů při mediální výchově. Vydává metodické příručky o mediálním vzdělávání, pořádá odborné semináře. V rámci projektu vznikla i webová aplikace MQtester, jež hravou formou vzdělává žáky a studenty v oblasti médií. Ředitel a zakladatel programu Jeden svět na školách Karel Strachota zmínil novinku příštího roku - animovaný seriál o médiích pro nejmenší děti.

ČTK zajistila živý stream z konference.

Další novinky