Novinky

Majstr: Ekonomická nezávislost je základem redakční nezávislosti

05.12.2019

Významní novináři a manažeři médií, mediální analytici, sociologové a politologové se sešli v Praze na šestém ročníku mezinárodní konference Prague Media Point. Letos se po mnoha diskusích o problémech médií v moderním světě soustředili na diskuse o tom, co ve světě žurnalistiky a médií funguje.

"Těšíme se, že budeme českým a mezinárodním expertům moci ukázat projekty, které přinášejí naději, oproti pesimistickým prognózám, jež často slýcháme," uvedl spolupředsedající konference Jeremy Druker.

Jedním z řečníků byl v úvodu akce i generální ředitel ČTK Jiří Majstr, zúčastnil se panelové diskuse o vývoji svobodných českých a slovenských médií za posledních 30 let. Připomněl, že ČTK je od roku 1992 veřejnoprávní agenturou a od roku 1996 nedostává ze státního rozpočtu ani korunu dotací. „Zákon na jedné straně ČTK ukládá, že má poskytovat službu veřejnosti šířením slovního a obrazového zpravodajství z České republiky a ze zahraničí, na druhé straně zapovídá, aby za tuto službu dostala zaplaceno od státu,“ řekl Jiří Majstr. „Na svou činnost si musí vydělat. Ale my jsme tomu rádi. Ekonomická nezávislost je základem redakční nezávislosti,“ pokračoval.

Zdůraznil, že ekonomická úspěšnost vychází ze seriózní novinářské práce. „Kdyby ČTK nenabízela kvalitní zpravodajský servis, našim klientům - médiím – by nedávalo smysl, aby si za tu službu platili,“ dodal.

Šéfredaktor nezávislého časopisu Reportér Robert Čásenský, který v minulosti vedl MF DNES a byl ve vedoucích pozicích Lidových novin a dnes již zaniklého Českého deníku, potvrdil, že servis ČTK je kvalitní. „Byl jsem klientem ČTK 25 let a musím říci, že vždy stálo za to si její servis kupovat. Ba dokonce můžeme říci, že se v posledních letech zlepšuje,“ uvedl na konferenci Prague Media Point.

Když se účastníci debaty bavili o budoucnosti novinářského řemesla, poznamenal Majstr, že je optimistou. „Každým rokem pořádáme Letní školu ČTK, jíž se zúčastňují studenti – a nejen žurnalistiky. Musím říci, že v každém kurzu najdeme mladé lidi, s nimiž stojíme o další spolupráci,“ řekl. Připomněl také, že Akademie ČTK pořádá kurzy mediální výchovy pro studenty středních a vysokých škol i pro jejich učitele. „Chceme, aby dobré novinářské řemeslo nezapadlo. Aby i širší veřejnost znala pravidla, za kterých seriózní a nezávislé zpravodajství vzniká, aby vznik zprávy a její distribuci mohli vidět na vlastní oči,“ dodal Majstr.

Konference Prague Media Point se v Praze koná do soboty 7. prosince. V pátek ve 12:45 bude ČTK vysílat v přímém video přenosu panelovou diskusi Investigativní žurnalistika: Dobré příklady ze zemí Visegrádské čtyřky a západního Balkánu.

Další novinky