Novinky

Dobrá fotka má mít příběh, říká Vondrouš

06.12.2019

Agenturní fotograf nemá být jen rychlý, měl by přinášet i „něco víc“ – obrazovou kvalitu, ale i kontroverzi, příběhy. Času, který by potřeboval, aby mohl nad fotkou přemýšlet, má ale zoufale málo, řekl na debatě se studenty fotoreportér ČTK Roman Vondrouš, čerstvý držitel první ceny v soutěži Czech Press Photo (CPP). „U agentury je důležitý servis klientům a ti chtějí fotku rychle. Já mám radši focení sérií, příběhů a myslím, že by to mohla být cesta, jak obecně zkvalitnit novinářské fotky.“

Vondrouš získal ocenění v kategorii Lidé, o kterých se mluví za sérii snímků z cesty premiéra Andreje Babiše do Spojených států. Focení v Bílém domě bylo prý víc než obtížné. „Často šlo o sekundy, takže jsem jen mačkal a pak se modlil, ať něco vyjde,“ popsal například vznik snímku, na kterém je průhledem přes otevřené dveře limuzíny vidět americký prezident Donald Trump.

Debaty z cyklu Studenti versus… (zpovídaná osobnost), kterou pořádá Akademie ČTK pro studenty středních a vysokých škol, se poprvé zúčastnili dva hosté. ČTK totiž v letošním ročníku CPP získala dvě nejvyšší ocenění. S působivým portrétem mezzosopranistky Soni Červené vyhrála kategorii Portrét fotoreportérka Kateřina Šulová. Také její vítězná fotka prý vznikla během několika minut.

„Měla jsem asi minutu dvě před rozhovorem paní Červené s naším redaktorem. Cvakla jsem pět šest fotek a doufala jsem, že některá vyjde,“ uvedla Šulová.

Jedním z témat, které publikum zajímalo, byla i manipulace a aranžování novinářských snímků. Šulová i Vondrouš svorně prohlásili, že se jakékoliv manipulaci vyhýbají. „Když chci ale vyfotit paní s kaprem na vánočních trzích a ten snímek tam vidím, tak paní samozřejmě reaguje na můj foťák a stáhne se. Pak mi nezbývá, než se s ní začít bavit. Řeknu ji, ať kouká do kádě, protože chci ten vysněný snímek, který tam před chvílí byl. Je to aranžmá?“ ptala se Šulová. Nic podobného si ale nedovolí například při demonstracích nebo masových akcích, kde je potřeba zachytit spontánní atmosféru.

Studenti se ptali například i na to, jaká kritéria by měly splňovat fotografické soutěže. Oba četkařští fotografové se shodli, že rozhodnout o nejlepším snímku je často záležitost subjektivní. Dotkli se tak i kontroverzí kolem loňské vítězné fotky z CPP, která byla podnětem k tomu, že se letos několik známých českých fotografů soutěže nezúčastnilo.

„Fotka není sportovní výkon, nedá se změřit, vždy bude hodnocení subjektivní. A pak jsou taky různé vlny, například ve World Press Photu mají někdy pocit, že je třeba atmosféru odlehčit, tak nemusí vyhrát takzvané vážné téma,“ uvedl Vondrouš, který v roce 2013 získal právě ve World Press Photu první cenu v kategorii Sport za snímky z Velké pardubické.

Do cyklu debat Studenti versus… jsou jako hosté vybíráni lidé, kteří byli nebo jsou spjatí s ČTK – buď její zpravodajský servis tvoří nebo ho využívají. V minulosti studenti debatovali například s moderátorkou ČT Světlanou Witowskou, moderátorem DVTV Martinem Veselovským, investigativním reportérem Jaroslavem Kmentou nebo moderátorem ČT Danielem Stachem.

Další novinky