Novinky

Čtveřice fotoreportérů ČTK zapojena v projektu ČT Sametové stopy

09.12.2019

Čtveřice fotoreportérů ČTK se zapojila do projektu České televize Sametové stopy. Cyklus krátkých televizních dokumentů ukazuje zlomové okamžiky české historie od listopadu 1989 do současnosti, kdy každý rok je charakterizován jednou fotografií. Autoři snímků vyprávějí o okolnostech vzniku fotek, přibližují místo a kontext.

První fotoreportér ČTK, který v projektu vystoupil, byl dlouholetý olomoucký fotograf Ladislav Galgonek. Známý záběr smějícího se papeže Jana Pavla II a odhalená ženská lýtka vyvolal ve své době kromě uznání od profesionálních fotografů také polemiku nad tím, jakým způsobem je ještě možné prezentovat hlavu katolické církve. Jak na okolnosti vzniku záběru, který obletěl svět, vzpomíná po 24 letech její autor?

"Vybral jsem si jedno místo, aby byl na dohled papež i bazilika. Mezi fotografy byla velká tlačenice, nemohl jsem nikam jinam. A když před papežem vystupovali mladí věřící, nějaké tanečnici se zvedla sukýnka. A papež se pousmál. Žádné jiné záběry z této chvíle se neuchovaly. Byl to překvapivý moment, který nikdo nečekal, zvláště ne papež,“ řekl Galgonek, který pro ČTK fotil 40 let.

Dokument Svatý otec odvysílala Česká televize 23. listopadu.

Druhý se do pořadu zapojil fotoreportér centrální redakce ČTK Roman Vondrouš, držitel mnoha fotografických ocenění, naposledy první ceny v Czech Press Photo 2019 v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Scénárista a režisér televizních dokumentů Adolf Zika si vybral Vondroušův cyklus z dostihů, který získal v roce 2013 cenu World Press Photo.

„Dostihy jsem poprvé fotil na pardubickém závodišti v roce 2000 a od toho okamžiku mne zcela fotograficky pohltily,“ vzpomínal rodák z Pardubic na své začátky. Na fotografování dostihů má rád nejen adrenalin pramenící ze samotných závodů, ale také rozmanitost českých závodišť. „Na některých tratích mohu sportovní stránku skloubit - s trochou nadsázky - až s krajinářskou fotografií,“ uvedl Vondrouš, který v ČTK pracuje téměř 15 let.

Díl s Vondroušovou fotografií s názvem Zlatá sázka odvysílá Česká televize 10. prosince.

Rok 2016 charakterizuje v dokumentárním cyklu snímek Víta Šimánka, na kterém judista Lukáš Krpálek jásá nad ziskem zlaté medaile na letních Olympijských hrách v Riu de Janeiru. Šimánek vzpomíná, jak bylo těžké najít dobré místo na focení semifinálového i finálového utkání. “Všiml jsem si, že je ještě kousek volného místa u reprezentačního trenéra Petra Laciny. Uvědomil jsem si, že pokud Krpálek vyhraje, bude se jistě radovat směrem k trenérovi. A vyšlo to! Lukáš se nádherně spontánně radoval z historického úspěchu českého juda,“ uvedl Šimánek, který v redakci ČTK pracuje od roku 2011.

Díl Zrození hrdiny s fotkou Lukáše Krpálka odvysílá ČT 14. prosince.

Pro následný rok 2017 si autoři dokumentu vybrali snímek Radka Petráška s názvem Amnestie pana K. Je na ní zachycen doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek, jak opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou. V květnu 2017 mu totiž prezident Miloš Zeman udělil milost.

“Od oznámení milosti do samotného podpisu a propuštění uplynul týden, kdy část novinářů doslova kempovala před věznicí. Podle mého názoru byla celá akce ostudou novinářské práce,“ uvedl liberecký fotograf Petrášek, který s ČTK externě spolupracuje od roku 2001.

Díl s názvem Amnestie pana K. uvede ČT 15. prosince.

Třicet dílů dokumentárního cyklu zachycuje na fotografiích významné momenty uplynulých 30 let, kromě už uvedených například také odchod sovětských vojsk, rozpad Československa, obří záplavy na Moravě, vítězství českých hokejistů v Naganu nebo pohřeb Václava Havla.

Další novinky