Novinky

Novým předsedou Rady ČTK se stal David Soukup

16.12.2019

Novým předsedou Rady ČTK dnes její členové jednomyslně zvolili mediálního podnikatele a zastupitele za hnutí ANO v Praze 3 Davida Soukupa. Byl jediným kandidátem. Místopředsedkyní Rady se stala Jaroslava Wenigerová (za ODS) a nově také bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), obě také jednomyslně. Z jednání se omluvili dosavadní místopředseda rady Petr Žantovský a radní Pavel Foltán (oba za ANO).

Osmačtyřicetiletý Soukup byl dříve novinářem, ve 20 letech začínal jako externí zprávař v soukromém radiu RIO, měl pořad v soukromé televizi OK 3. Následně mimo jiné spolupracoval s časopisem Reflex, pracoval v bulvárním deníku Blesk, publicistice TV Nova jako reportér pořadu Na vlastní oči nebo stál u zrodu bulvárního deníku Super. Připravoval také znovuspuštění časopisu Mladý svět. Byl také tiskovým mluvčím a pracoval v marketingu.

"Agenturu ČTK považuji za médium, které podává zcela nestranné informace, které čistě popisuje skutečnosti, které se staly a nedává do toho žádné domněnky," uvedl po zvolení Soukup. Důležité je podle něj především bojovat proti falešným zprávám, takzvaným fake news. "ČTK považuju za obranný val, který proti takovým zprávám dokáže dobře bojovat. Myslím, že Rada ČTK stojí na té barikádě," dodal Soukup.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kromě Soukupa, Wenigerové, Marksové, Žantovského a Foltána jsou dalšími členy bývalá novinářka Angelika Bazalová (za Piráty) a Jana Gáborová (za SPD). Rada dnes mimo jiné také schválila rozpočet ČTK pro rok 2020, který počítá se ziskem 178.000 Kč.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Další novinky