Novinky

ČTK nabízí přepsané texty ze živých videopřenosů v reálném čase

03.03.2020

ČTK od března spouští monitoring svých zpravodajských a komerčních videostreamů v reálném čase formou voice-to-text (přepis hlasu do textu) za pomoci umělé inteligence. Národní tisková agentura se tak svou novou službou zařadí do nabídky monitorovacího systému xStream od monitorovací agentury Toxin, která obsahuje textové přepisy živého vysílání celostátních televizí a rozhlasových stanic. Přepis tiskových konferencí, kulatých stolů, odborných konferencí a veřejných debat, které vysílá ČTK ve svém servisu Protext Video, se tak stane součástí běžných monitorovacích služeb.

"Naše služba videostream se tím dostává do nové dimenze. Přepis mluveného slova za pomoci umělé inteligence považujeme za velkou šanci a skvělou službu pro naše klienty," řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

V systému xStream se dá nastavit on-line alert. Znamená to, že uživatel této služby dostane upozornění, že se právě někde mluví o tématech nebo klíčových slovech, které ho zajímají a které si předem zadal ke sledování. Jakmile dostane alert, může videopřenos ihned začít sledovat v reálném čase nebo zhlédnout záznam s libovolným časovým posunem, případně se posouvat zpět v čase, a to i v době, kdy přenos stále běží v přímém přenosu.

"Snadné bude také vyhledávání informací, protože v přepsaném textu se lépe vyhledává než v záznamu mluveného slova," dodal Majstr.

"Velice mě těší, že je ČTK nakloněna novým technologiím. Systém xStream posouvá hranice mediálních informací k většímu komfortu a nejen to, přináší nové možnosti také pro neslyšící. Každý uživatel se naučí modul ovládat během pár sekund a pak už mu neunikne žádná důležitá informace. Jednoduše si klikne na místo v textu a systém se automaticky nastaví na danou minutu a sekundu přenosu," řekl šéf agentury Toxin Ladislav Procházka.

Prvním videopřenosem, který ČTK prostřednictvím Toxinu nabízí jako přepis, je tisková konference premiérů zemí Visegrádské skupiny ve středu 4. března. Jednání premiérů V4 se zaměří především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě. Dalšími tématy jednání budou situace v Turecku a migrace a víceletý finanční rámec EU.

ČTK je připravena novou službu zapojit i do nabídky dalších monitorovacích agentur, které podobný servis už poskytují, nebo se k tomu chystají.

Další novinky