Novinky

Když nelze svolat běžnou tiskovku, pomůže videostream

02.04.2020

Ztížené podmínky pro práci novinářů v období pandemie potvrdily, jak užitečný nástroj je videostream – přímý videopřenos, který zajišťuje ČTK. Vláda nebo krizové štáby zasedaly v uplynulých týdnech téměř každý den a každý den si kameramani ČTK Hynek Beran nebo Tomáš Helma stoupli za objektiv a zajišťovali přímé přenosy. Ze Strakovy akademie, z ministerstev či z magistrátu – vždy tak, aby webové stránky jednotlivých vydavatelů mohly přímé vysílání zprostředkovat čtenářům. Stačilo jim zkopírovat tzv. embed kód, který jim ČTK ve svém pravidelném servisu nebo mailem poslala. Kód se vkládá na konkrétní stránku a hned se vysílá. Z jednoho místa na několik webů nebo na facebookové stránky, na tisíce až desetitisíce počítačů nebo mobilů.

"Zatím největší zájem byl o přenos z tiskovky po mimořádném zasedání vlády 15. března, kdy kabinet vyhlásil zákaz volného pohybu kvůli nákaze koronaviru," řekl Hynek Beran. "Celkový počet diváků se blížil stovce tisíc," uvedl.

Videostream je užitečný pro státní i soukromé organizace, které chtějí informovat o svém novém produktu nebo objevu. V době, kdy nelze svolat tiskovou konferenci nebo zorganizovat veřejné představení novinky, si firmy mohou objednat natočení a odvysílání své prezentace a spolehnout se na unikátní distribuční možnosti ČTK. "Signál" (už zmíněný embed kód) odejde z ČTK do redakcí nebo přímo ke konečnému uživateli prostřednictvím zpravodajského webu ceskenoviny.cz nebo facebookových stránek Protext ČTK.

Videostream ale neslouží jen konečným uživatelům, tedy divákům nebo čtenářům zpravodajských webů. Využívají ho také novináři z různých médií. Hodí se jim nejen v přímém přenosu, například když se kvůli omezením nedostali do Strakovy akademie, ale i pro práci se záznamem a pro zpětné ověřování.

A někdy to může být ještě jednodušší. Mnozí organizátoři konferencí nebo prezentací či koncertů už si sami své akce natáčejí, takže pak stačí, že se ČTK postará "jen" o distribuci videa do redakcí nebo přímo ke čtenáři.

Distribuci i natáčení videostreamů provozuje ČTK na zakázku, proto je nabízí pod hlavičkou PR servisu Protext ČTK.

Další novinky