Novinky

Na on-line výstavě Koronavirus 9x9 vystavují i dva fotoreportéři ČTK

30.04.2020

Dva fotoreportéři ČTK Ondřej Deml a Roman Vondrouš se účastní virtuální výstavy společnosti Czech Photo, která každoročně pořádá fotografickou soutěž Czech Press Photo. Výstava s názvem Koronavirus 9x9 představuje devět fotografů a od každého z nich devět fotografií na aktuální téma epidemie. Výstava je k vidění na webových stránkách fotografického centra Czech Photo.

Roman Vondrouš po deseti letech navázal na svůj fotografický cyklus Fragmenty metropole, který byl v roce 2010 oceněn Grantem Prahy a který zachycuje proměny hlavního města.

"Jen nyní město fotografuji v době koronaviru a zachycené momenty jak v centru Prahy, tak na její periferii jsou v tuto mimořádnou dobu vskutku historické," uvedl Vondrouš.

Devět snímků na on-line výstavu vybíral spíše intuitivně. "Při jejich vzniku jsou pro mne prioritou především zajímavé světelné situace v kombinaci s lidmi, architekturou či městskou krajinou," upřesnil držitel několika cen Czech Press Photo a vítěz kategorie Sport v mezinárodní soutěži World Press Photo v roce 2013.

Ondřej Deml vybíral do své kolekce záměrně snímky zachycující siluety lidí s rouškami, které jsou v současnosti povinným doplňkem každého, kdo se chce pohybovat mimo svůj domov.

"Nasazená rouška celkem zásadně mění profil obličeje a dobrým způsobem, jak tuto změnu zachytit, je právě tmavá silueta člověka. První snímky vznikly neplánovaně při focení běžného agenturního fotozpravodajství. S postupem času mě však napadlo vyfotit sérii snímků, které by spojovaly právě siluety, a začal jsem vyrážet do města cíleně za takovými fotografiemi," uvedl Deml, který je fotoreportérem ČTK od roku 2016.

Kromě dvou četkařských fotoreportérů se výstavy zúčastní i fotografové Lukáš Bíba (Economia), Martin Divíšek (EPA), Petr David Josek (AP), Dan Materna, David Neff, Michal Růžička a Michal Sváček (všichni MAFRA).

Další novinky