Novinky

V Akademii ČTK budou debatovat šéfové zpravodajství veřejnoprávních médií

04.05.2020

Akademie ČTK bude příští týden hostit debatu s názvem Média veřejné služby v době koronakrize. On-line diskuse se uskuteční 14. května jako součást čtvrtého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání, které v rámci programu Jeden svět na školách pořádá organizace Člověk v tísni.

O práci veřejnoprávních médií v době pandemie nemoci covid-19 budou diskutovat šéfredaktorka zpravodajství České tiskové kanceláře Radka Matesová Marková, ředitel zpravodajství a sportu České televize Zdeněk Šámal a Jan Pokorný, ředitel zpravodajství Českého rozhlasu. Debatu bude moderovat novinář Robert Břešťan, šéfredaktor investigativního serveru Hlídacípes.org.

Diváci budou moci novinářům pokládat dotazy prostřednictvím chatu. Živý přenos bude formou videostreamu přenášet ČTK od 10:00 na facebookové stránce Jednoho světa na školách a na webové stránkce jsns.cz/tmv, kde bude také uchován záznam debaty.

Týdny mediálního vzdělávání jsou zaměřeny na rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení žáků základních a středních škol. Kvůli uzavření škol se letošní ročník přesunul z učeben do on-line prostředí. Výukové materiály, které normálně dostávali především učitelé, tak budou nyní mít k dispozici i rodiče. Návštěvy novinářů na školách se letos neuskuteční, přímý kontakt s novináři zajistí školám tato jedna streamovaná debata.

Mediální výchova se ve školách vyučuje většinou jako průřezové téma v různých předmětech a v 70 procentech škol se této tématice věnuje asi polovina učitelů. Kantoři si ale často stěžují na nedostatek odborné přípravy pro tuto výuku.

Akademie ČTK nabízí učitelům ZŠ a SŠ mediální kurz Jak vzniká zpráva. Kantoři se na něm dozvědí, jak funguje ČTK, jak se v ČTK zprávy tvoří, jak se informace získávají, vyhodnocují, ověřují a zpracovávají. Součástí kurzu je i účast na ranní poradě editorů a prohlídka newsroomu.

Další novinky