Novinky

Dezort pro LN: Byl jsem chodící fotoaparát

26.05.2020

Klasik české reportážní fotografie a bývalý fotoreportér ČTK Jovan Dezort poskytl rozhovor Magazínu Pátek Lidových novin (vyšel 22. května 2020). Mluví v něm o době, kdy ještě slavní lidé před fotografy neutíkali, o specifikách focení pro agenturu i kouzlu starých časů. V Muzeu hlavního města Prahy pokračuje do 13. června autorská výstava, kde je vystaveno na 130 Dezortových snímků. Výstava se koná k fotografovým 85. narozeninám.

Text rozhovoru najdete zde: Dezort: Byl jsem chodící fotoaparát

Jovan Dezort se narodil v Brně v roce 1934, studoval fotografii na Střední odborné škole grafické v Hellichově ulici v Praze a od té doby zůstal v oboru. V roce 1960 nastoupil do ČTK, začínal jako laborant a pak se na 15 let stal reportérem.

V ČTK začal pravidelně fotografovat kulturní události jako Pražská jara nebo jazzové festivaly. Kultuře se věnoval převážně, svým objektivem zachytil například fotografa Josefa Sudka, malíře Jana Zrzavého při procházce Malou Stranou, mima Ladislava Fialku, Jana Wericha, Olgu Schoberovou a řadu umělců z oblasti populární a vážné hudby. Například třináctiletého Pavla Šporcla, Leonarda Bernsteina při zkoušce na Pražském jaru, Louise Armstronga po příletu do Prahy v roce 1965 či Václava Hudečka po koncertě ve Smetanově síni v polovině 70. let.

Od poloviny 70. let Jovan Dezort pracoval v časopisech Vlasta a Svět práce, od roku 1984 je ve svobodném povolání.

Za své snímky získal Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu v roce 1970 a úspěchem byla v roce 1973 také hlavní cena v celosvětové soutěži vyhlášené Mezinárodní organizací novinářů (MON) a nazvané Mír Vietnamu. Rozsáhlý cyklus fotografií zachycuje život Vietnamců v době války.

V roce 2014 uspořádala ČTK svému někdejšímu fotoreportérovi retrospektivní výstavu na Staroměstské radnici v Praze. Konala se při příležitosti fotografových osmdesátin. Shrnutím profesionální Dezortovy tvorby je také publikace ČTK Co odnesl čas, která obsahuje 182 černobílých snímků především z 60. až 80. let minulého století.

Další novinky