Novinky

Fotoreportérka Šulová: Na začátku pandemie se lidé ještě nechali fotit, později přišla nervozita

29.05.2020

Rozhovor s fotoreportérkou ČTK Kateřinou Šulovou o focení portrétů s rouškou, o kočkách a "terén office".

Foto: Martin Divíšek

Jsi naše četkařská expertka na focení portrétů; jak se ti daří portrétovat lidi v době pandemie, kdy jsou všichni schovaní za rouškami?

Za experta se úplně nepovažuji, měla jsem jen štěstí, že jsem mohla fotit pár zajímavých lidí. Nicméně v této době se bohužel k žádnému fotografování portrétu nedostanu. V posledních dvou až třech měsících se moje práce omezila pouze na reportáže v terénu. Začalo to focením různých zákazů a omezení a pak fotografování lidí v rouškách. Zpočátku bylo možné potkat v ulicích i neskutečné "exoty", jako například paní s igelitovým pytlem na hlavě. Lidé na začátku krize ještě nebyli tak podráždění, nechali se fotit, nervozita přišla později.

Žena se chrání před nákazou koronavirem, foceno 31. března 2020 v Praze na Žižkově.

Jak je fotografovi, který musí nosit roušku? Nemlží se mu hledáček foťáku?

Mně se hlavně začaly mlžit brýle. A o hledáčku fotoaparátu nemluvě, ten samozřejmě také. Rouška netěsní, takže si funíš horem rovnou na hledáček. Je to pak komplikované.

Nastala od března, kdy vláda vyhlásila mimořádná opatření, nějaká situace, která tě těšila fotit? A naopak něco, kdy sis říkala, že tohle fotit opravdu nemusíš?

Ano, těšilo - prázdná Praha. Je nádherná. Vyrazila jsem jednou brzy ráno na Karlův most a bylo to úžasné. Zachytila jsem tam dvojici mladých lidí s rouškami, jak si šli vypít ranní kávu a pozorovat východ slunce.

Ten opačný pól je focení nemocných. Naštěstí jsem nemusela jít fotografovat do nemocnice, tedy přímo na nějaká ta riziková oddělení. To se opravdu bojím. Působí to na mě depresivně a nevím, zda bych se mohla soustředit na svoji práci. Asi ano, asi by u mě převládla ta zodpovědnost k práci, ale jsem opravdu ráda, že jsem tuhle "jedinečnou" příležitost neměla.

Mladá dvojice s rouškami zachycená 7. dubna 2020 na Karlově mostě v Praze.

Jak na tebe reagovali lidé z ulice, když jsi je fotila? Oni za rouškou, ty za rouškou...

Jak už jsem psala, lidé na začátku krize ještě nebyli tak podráždění, to přišlo později. Se zvyšujícím se číslem počtu nakažených začala být práce v terénu nepříjemná. Lidí v ulicích ubylo a mnozí byli velmi nervózní a nepříjemní, když zjistili, že je fotografuji.

A teď jsi mi vnukla takovou myšlenku - každé ráno u mě začíná tím, že si pustím ČT24 a už od rána do sebe hustím vlastně z 90 procent negativní zprávy. Vlastně se vůbec nedivím lidem, že reagují tak podrážděně. Vždyť z médií se na ně valí jedna katastrofa za druhou.

Tak něco veselejšího. Prý ti kočka útočí na roušky?

No tak to jsi mě pobavila. Ano jsem velký milovník zvířat a hlavně koček. Četka pro své zaměstnance pořídila reprezentativní roušky s logem ČTK. V modré a černé variantě. Jsem ráda, že je mohu nosit. Lidé se mě už neptají, kde budou vyfoceni a na akcích, kde je nutná akreditace, už z dálky kývají hlavou, že ví, o koho jde.

No a ten můj mazánek v nestřežený okamžik ukousal a sežral na roušce gumičku. Tak snad už to z ní nějakým otvorem vyšlo a nebude mít komplikace. Já jen přišla o hezkou modrou roušku. A popisem téhle historky na Facebooku jsem snad i trochu pobavila kolegy.

Nechybí ti kolegové?

Měli jsme mít v květnu sraz, kde se vídám i s našimi krajskými fotografy, na které jsem se opravdu těšila. Sraz musel být samozřejmě zrušen, tohle mě mrzí. Jinak s kolegy z Prahy jsme zvyklí, že se vlastně nevídáme, protože to neumožňují naše služby v terénu.

V současné době se zaměstnanci ČTK pomalu vracejí do kanceláří a do newsroomu v Opletalce, od března jsme byli všichni na home office. Jak se daří fotografce na home office?

Víceméně mám home office pořád. Nebo bych to spíše nazvala "terén office". K čemu je fotograf sedící v redakci nebo doma? Musí být v terénu.

Kateřina Šulová získala v soutěži Czech Press Photo 2019 první cenu v kategorii Portrét za snímek operní pěvkyně Soni Červené. Výsledky se vyhlašovaly 22. listopadu 2019 na pražské Staroměstské radnici.

Další novinky