Novinky

Na doprovodné výstavě k World Press Photo jsou k vidění i snímky dvou fotoreportérů ČTK

08.06.2020

Na Staroměstské radnici v Praze jsou ode dneška k vidění vítězné snímky z aktuálního ročníku fotožurnalistické soutěže World Press Photo. Česká metropole je prvním místem, kam výstava zamířila po nedávné premiéře v Amsterdamu. Světovou přehlídku letos doplňuje výstava Koronavirus - Život v nouzovém stavu, na které představují své práce čeští fotoreportéři dokumentující téma koronaviru v Čechách. Jsou mezi nimi i Ondřej Deml a Roman Vondrouš z České tiskové kanceláře.

Výsledky World Press Photo byly oznámeny 16. dubna, kvůli koronavirové krizi se vítězové o svém úspěchu letos dozvěděli prostřednictvím internetu a tradiční slavnostní udílení cen v Amsterdamu se nekonalo.

Fotografií roku se v soutěži letos stal snímek ze súdánských demonstrací Japonce Jasujošiho Čiby, který působí jako fotoreportér francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán. Na vítězné fotografii Straight Voice (Jasný hlas) zachytil poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Snímek zobrazuje mladého muže, který mezi demonstranty v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně.

Druhé místo v kategorii problémy dnešní doby získal americký fotograf Steve Winter, který se věnoval fenoménu tygrů chovaných v zajetí. Porota ocenila i dva autory souborů z požárů v Austrálii. Prvním je Sean Davey z AFP a druhým Matthew Abbott, který dokumentoval situaci pro Panos Pictures a The New York Times.

Vystaveny jsou i snímky, které zachytily zásadní politické události. Nicolas Asfouri byl se svou sérií demonstrací z Hongkongu nominován i na Story roku, nakonec získal první místo v kategorii události. Romain Laurendeau dlouhodobě sleduje situaci v Alžírsku, kde vysoká nezaměstnanost a frustrace vyústily v demonstrace. Nechybějí témata jako migrace Jihoameričanů do USA, demonstrace v Chile nebo dlouhotrvající konflikty v Sýrii a na Blízkém východě.

Doprovodné výstavy, která dokumentuje téma koronaviru v Čechách, se zúčastní 13 předních českých fotografů. Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš vystavuje pokračování svého fotografický cyklus Fragmenty metropole, který byl v roce 2010 oceněn Grantem Prahy. Ondřej Deml se zaměřil na snímky zachycující siluety lidí s rouškami.

Výstavy budou přístupné do 28. června.

Další novinky