Novinky

Novinářský workshop ČTK na LFŠ absolvovalo osm studentů

14.08.2020

Osm studentů žurnalistiky a fotografie absolvovalo na začátku srpna týdenní novinářský workshop ČTK, který národní tisková agentura připravila v rámci 46. ročníku filmového festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Studenti měli možnost vyzkoušet si, jak vypadá práce agenturních reportérů a fotoreportérů na velké akci. Po šest festivalových dní psali zprávy, fotili aktuality i portréty a natáčeli podcasty s hosty LFŠ. Jejich práce našly kromě informačních kanálů festivalu odezvu i v celostátních médiích.

Workshop připravili šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a šéfeditor zpravodajství Zdeněk Fučík. Studenti se díky nim dozvěděli, jak se mají připravovat na aktuality a rozhovory, jak komunikovat s lidmi, které fotí, jak fotky upravovat tak, aby odpovídaly standardům reportážní fotografie. Společně připravovali podcast Četkast na Filmovce, v němž měli možnost zpovídat a fotografovat takové osobnosti, jako jsou Jindřich Štreit a Karel Cudlín, Slávek Horák či Václav Marhoul.

"Letos jsme byli kvůli pandemii koronaviru nuceni zrušit Letní školu ČTK v naší centrále v Praze. Využili jsme tedy naší spolupráce s LFŠ a zkušeností s loňským workshopem pro veřejnost na festivalu a obě akce propojili. Už po pár dnech bylo jasné, že to byla dobrá volba. Studenti dělali svou práci s nadšením, působili jako opravdoví profesionálové. Fungovali jako opravdová malá Četka. Velmi úspěšný byl například náš rozhovor s režisérem Václavem Marhoulem, v němž prozradil detaily ke svému příštímu filmu v hollywoodské produkci," uvedla šéfredaktorka. Ukázky prací studentů najdete ve fotogalerii a odkazech níže.

ČTK byla letos podruhé jedním z hlavních mediálních partnerů LFŠ. Tento filmový festival se uskutečnil letos v létě jako jeden z mála v odloženém a kratším termínu a za zpřísněných hygienických podmínek. ČTK na festivalu představila v premiéře svou novou venkovní výstavu Nežádoucí okamžiky, uspořádala debatu o fotomanipulaci a kromě workshopu zajišťovala prostřednictvím služby Protext Video i živé přenosy z tiskových konferencí, slavnostního zahájení a zakončení festivalu.

Texty studentů workshopu ČTK najdete ve Filmových listech na stranách 5, 6 a 7, na webu ceskenoviny.cz i v dalších médiích.

Všechny díly Četkastu na Filmovce jsou dostupné v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Lecton.

Výběr z prací účastnic fotoworkshopu ČTK najdete ve fotogalerii níže.

Další novinky