Novinky

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš vystavuje v Pardubicích snímky z dostihů

17.09.2020

Venkovní výstava v Tyršových sadech v Pardubicích ode dneška ukazuje atmosféru dostihů. Snímky pořídili na pardubickém závodišti nebo v pražské Chuchli fotoreportér ČTK Roman Vondrouš a pardubický fotograf Bohumil Křižan. Oba mají s fotografováním dostihů letité zkušenosti. Výstava je k vidění do 16. listopadu.

Autoři snímků Roman Vondrouš (vpravo) a Bohumil Křižan (vlevo). Foto ČTK/Vostárek Josef.

Fotoreportér ČTK Vondrouš je pardubický rodák a focení dostihů se věnuje 20 let. Absolvent opavského Institut tvůrčí fotografie se svými snímky koní a jezdců bodoval i v mezinárodní soutěži World Press Photo; v roce 2013 obdržel první místo v kategorii Sport. Opakovaně také uspěl v Czech Press Photo a světových žurnalistických fotosoutěží.

"O fotografování dostihů jsem se vážněji začal zajímat ke konci minulého tisíciletí, kdy jsem ještě s kinofilmovými fotoaparáty začal objevovat nevšední kouzlo dostihů," uvedl Vondrouš. Navštěvoval i tradiční Zlatou přilbu, basketbalová nebo hokejová utkání.

"Pokud se naskytla příležitost, snažil jsem se nechybět u žádné ze sportovních akcí, na kterých se daly pořídit zajímavé záběry. Ze všech těchto akcí mne však čím dál více fotograficky oslovovaly dostihy," řekl Vondrouš.

Postupně na dostizích začal pořizovat kreativnější záběry, které samotní dostihoví návštěvníci nebo diváci u televizních obrazovek nemají příležitost vidět. Na dostizích strávil stovky dní. "Dostihy nejsou pouhým závodem žokejů na koních, ale nabízejí souhru adrenalinu, výtvarné stránky a zajímavých světelných okamžiků," řekl fotoreportér.

Křižan byl řadu let aktivním členem v pardubické fotoskupině ALFA. Po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze se vrátil zpět do Pardubic a začala fotografovat dostihy. Je zakládajícím členem Dostihového klubu při Dostihovém spolku Pardubice, následně s přáteli založili dostihovou stáj Syndikát 2007.

V současnosti je oficiálním fotografem Jockey clubu a pravidelně spolupracuje s internetovým dostihovým magazínem Gallop reporter. "Koně nabízejí mnoho emocí, radosti i smutku, ale to jsou právě ty esence, které po dlouhá desetiletí k dostihům patří a vytvářejí jejich neopakovatelnou krásu," uvedl Křižan.

Další novinky