Novinky

Vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef končí, nahradí jej Radomír Novák

02.10.2020

Vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef ke konci letošního roku ukončí svou profesní kariéru. V České tiskové kanceláři pracuje přes 40 let, sportovní redakci vedl 23 let. O svém rozhodnutí informoval Josef (63) své spolupracovníky tento týden. Od ledna 2021 jej ve vedení sportovní redakce ČTK nahradí dosavadní vedoucí vydání Radomír Novák.

"Láďa je jedním z nejzkušenějších a nejrespektovanějších novinářů nejen v ČTK, ale v rámci celé české sportovní žurnalistiky. Skvělý reportér, lídr, kolega a kamarád. Mockrát mu děkuju za vše, co pro Četku udělal," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

"S Láďou mne spojuje mnohé, známe se totiž už od společného studia na fakultě. Oba jsme také hned po ní nastoupili do agentury jako elévové - on do sportu, já do zahraniční redakce. Vždy jsem na něm obdivoval jeho umění upoutat vyprávěním, což je dar, který z něj udělal tak dobrého novináře," doplnil generální ředitel agentury Jiří Majstr.

Porada sportovní redakce v centrále ČTK, vpravo v pozadí stojí vedoucí sportovní redakce Ladislav Josef. Foto ČTK.

Do ČTK nastoupil Josef bezprostředně po absolvování Právnické fakulty UK v roce 1980. Jako redaktor postupně pokrýval téměř všechny sporty, hlavně pak atletiku a fotbal. V roce 1988 byl jako jeden ze čtyř českých novinářů na olympijských hrách v Soulu. Největší svátek sportu pak zažil jako novinář přímo v dějišti her ještě pětkrát, přičemž v Naganu, Sydney a Salt Lake City byl zároveň tiskovým mluvčím české výpravy.

S českou fotbalovou reprezentací od jejího vzniku v roce 1993 absolvoval jako zpravodaj více než stovku mezistátních zápasů. Svým zpravodajstvím přiblížil sportovním fanouškům i tak slavné okamžiky, jakými bylo finále fotbalového mistrovství Evropy ve Wembley v roce 1996 nebo olympijské zlato hokejistů v Naganu o dva roky později. Za svou práci získal Josef třikrát redakční ocenění Zlaté pero.

Ladislav Josef (vlevo) coby předseda fotbalové sekce Klubu sportovních novinářů předává cenu brankáři Petru Čechovi, který v roce 2007 potřetí za sebou triumfoval v novinářské anketě Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu. Foto ČTK.

Vedoucím sportovní redakce ČTK se stal v roce 1997. Za více než dvacet let se podílel na profesním růstu mnoha sportovních novinářů, kteří se prosadili nejen ve sportovní redakci, ale i v dalších redakcích ČTK nebo v jiných médiích.

"Sport byl od malička mou vášní a sportovní rubriky novin jsem hltal už jako školák. I když jsem to ve sportu nedotáhl dál, než na ryze amatérskou úroveň, ani jsem nestudoval žurnalistiku, byla pro mě na začátku osmdesátých let nabídka nastoupit do sportovní redakce ČTK splněným snem. Díky své profesi jsem poznal spoustu úžasných lidí a z bezprostřední blízkosti zažil velké okamžiky sportovní historie. A nikdy jsem nelitoval, že jsem vyměnil paragrafy za branky, body, vteřiny," řekl Josef.

Mezi jeho "odchovance" patří i jeho nástupce ve vedení sportovní redakce ČTK Radomír Novák (50). Novák vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Svou novinářskou kariéru zahájil v roce 1992 v deníku Práce, kde pracoval pět let a pokrýval jako sportovní reportér například OH 1996 v Atlantě či mistrovství světa v atletice, plavání či volejbalu.

Do ČTK nastoupil Novák v roce 1998, v posledních letech působil na pozici vedoucího sportovní směny. Je aktivním členem Klubu sportovních novinářů a místopředsedou Českého klubu fair play. Sportu se aktivně věnuje po celý život.

Další novinky