Novinky

Stovky zpráv a fotek ČTK z voleb, s výsledky opět pomáhal rur

05.10.2020

Zpravodajství České tiskové kanceláře má za sebou nejnáročnější víkend roku. Během krajských voleb a prvního kola senátních voleb národní tisková agentura vydala od pátku do neděle o volebním dění na 400 zpráv, přes 200 headlinů, 50 fleší, šest desítek profilů, přes 650 fotografií, 70 audií a dvacítku grafů, včetně datových vizualizací. Odvysílala také pět videostreamů.

Při zpracovávání výsledků voleb ČTK znovu využila nástroj pro automatizovanou tvorbu zpráv, tentokrát ve verzi, která redakci dodala mnohem bohatší podkladové texty a která je výsledkem spolupráce IT oddělení ČTK a firmy Geneea Analytics.

Zprávy tvořené prostřednictvím algoritmu napojeného na data Českého statistického úřadu nesou redakční signaturu "rur" a procházejí editorskou kontrolou. V sobotu během osmi hodin vydala ČTK 80 headlinů, 40 fleší a 53 zpráv, které byly vytvořeny automaticky z připravených šablon.

Náhled na část seznamu automaticky tvořených zpráv a jeden z textů v Infobance ČTK.

"Zpravodajství se tím výrazně zrychlilo, naši reportéři se nemuseli vysilovat přepisováním a kopírováním výsledků, ale rovnou se mohli soustředit na ohlasy a povolební vyjednávání. Jestliže při prvním použití automatu před dvěma lety jsme byli rychlostí rur trochu zaskočeni, letos se díky dočasnému posílení editorského pracoviště podařilo odbavovat automaticky tvořené texty zcela plynule," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. Stejný nástroj agentura použije i při tvorbě výsledkového zpravodajství z druhého kola senátních voleb v sobotu 10. října.

Doplnění po druhém kole senátních voleb

12. října 2020

Během druhého kola senátních voleb vydala ČTK 52 headlinů (z každého senátního obvodu dva), 26 fleší a 26 rozšiřujících "bílých" zpráv. Jeden obvod byl hotov už v prvním kole.

"Tohle všechno jsme vydali během hodiny a čtyřiceti minut. Mezitím už vycházely samozřejmě i ohlasy a další zprávy," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. První automaticky generovaný výsledkový headline vyšel v 15:11 a poslední v 16:53. Volební místnosti se zavíraly v 14:00.

Další novinky