Novinky

Tři fotoreportéři ČTK bodovali v soutěži Foto měsíce společnosti Czech Photo

30.10.2020

Trojice fotoreportérů ČTK bodovala v soutěži Foto měsíce, kterou pořádá společnost Czech Photo. Celoroční soutěž upozorňuje na důležité či zajímavé události každého měsíce a ukazuje, jak je zachytily hledáčky fotografů. Autoři vítězných snímků doprovázejí své práce popiskem. Tucet fotografií bude představeno na výstavě Czech Press Photo s označením Foto měsíce.

Fotoreportéři ČTK uspěli v lednu, březnu a srpnu. Lednový snímek, jehož autorem je olomoucký fotograf Luděk Peřina, zachycuje maximální soustřední dirigenta Tomáše Hanáka. "Rád fotím hudbu všech žánrů, ve výkonech hudebníků je náboj a napětí podobné výkonům sportovců. Snímek dirigenta Tomáše Hanáka vznikl na generálce novoročního koncertu Moravské filharmonie Olomouc," popsal vznik snímku autor.

V březnu, kdy do Česka dorazila pandemie koronaviru, vyhrál snímek ženy s respirátorem, která se prochází po Karlově mostu. Snímek pořídil pražský fotoreportér Roman Vondrouš. "Vzpomínám si, jak v ten den na mne silně zapůsobily doslova liduprázdné ulice, v kterých bylo možné potkat opravdu pouze jednotlivce v nasazených rouškách nebo respirátorech," popsal tehdejší atmosféru Vondrouš.

Fotografii prý pořídil hodně intuitivně a se štěstím. "Štěstí mi přálo hned dvakrát. To první bylo, že k našemu střetnutí (s ženou na snímku) došlo pod sochou sv. Jana Křtitele a to druhé, že současně na nebi proletělo hejno ptáků. Když jsem si pak na obrazovce monitoru prohlédl snímek, tak jsem z něj ihned začal cítit jakousi symboliku, naději a víru v lepší zítřky," dodal Vondrouš.

Srpnové ocenění putovalo do Brna za Václavem Šálkem, který na Kraví hoře vyfotil obří modely Země a Měsíce se zobrazením povrchu obou těles.

"Modely sice přilákaly stovky lidí, kteří se u nich fotografovali, ale k mé pramalé radosti, bohužel ochotně a rychle uhýbali, aby mi ´nekazili snímek´. Jenže fotka bez lidí je poloviční fotka a já tedy potřeboval zachytit nejen koule, ale právě i ty, kdo si je zvědavě prohlíží," uvedl Šálek, kterému nakonec štěstí přálo, když se u modré planety zastavila mladá žena.

"Na zlomek vteřiny se nechala unést okamžikem. To byla právě chvíle, kterou jsem doslova jako lovec nepromarnil," popisuje vznik fotografie autor.

Oceněné fotografie vybírá společně správní a dozorčí rada společnosti Czech Photo. Každý měsíc prohlédnou asi 50 snímků. Hlasování probíhá anonymně. Oceněné fotografky a fotografové získávají finanční odměnu 5000 korun. Snímky pak bývají představeny na výstavě Czech Press Photo s označením Foto měsíce. Zatím není jasné, v jaké formě se ceremoniál uskuteční, bude záležet na epidemiologické situaci a nařízeních vlády, oznámili organizátoři.

Všechny vítězné snímky je možné si prohlédnout zde.

Další novinky