Novinky

Dva fotografové ČTK se podíleli na fotografickém průvodci architekturou Ostravy

16.11.2020

Snímky obytných domů, hornických kolonií, těžebních věží i továrních komplexů, sakrálních i kulturních objektů jsou součástí publikace Ostrava industriální a moderní, kterou v těchto dnech vydalo nakladatelství Paseka. Fotografický průvodce po architektuře města vznikal dva roky, autory snímků jsou fotografové ČTK Martin Štěrba a Josef Horázný. Knížku doplnil texty památkář Martin Strakoš.

"Za dva roky jsme pořídili asi 1200 snímků, do knížky se jich dostala třetina. Do Ostravy jsme zajížděli hlavně o prodloužených svátcích a o víkendech, kdy bylo ve městě méně lidí. Chtěli jsme mít na záběrech co nejméně postav a aut," uvedl Štěrba, rodák z Orlové nedaleko Ostravy. Letos na jaře fotografům paradoxně pomohl koronavirus. "Opatření kvůli covidu nám značně usnadnila práci, město bylo liduprázdné, mnohé domy jsme na jaře znovu přefotili, protože najednou zmizeli lidé i auta," uvedl Štěrba.

Většina fotografií byla pořízena z druhých a třetích pater protějších budov. "V některých případech jsme využili i střechy nebo terasy protějších domů. Pár snímků vzniklo přímo z bytu mých rodičů, kteří bydlí v centru Ostravy," uvedl ostravský rodák Horázný.

Historie ostravské architektury v letech 1845 až 1949 obsahuje na 170 hesel a více než 400 fotografií. Ukazuje vývoj Ostravy, která se v 19. století stala průmyslovým centrem. Rozhodujícím impulzem pro rozvoj regionu bylo v polovině století železniční propojení s Moravou a Vídní. Architektura byla přímým svědkem tohoto dění - ukazuje proměnu maloměsta v bohatnoucí metropoli, její přístup k urbanismu a nebývalý rozmach industriální architektury.

Fotografům se často podařilo dostat na místa veřejně nepřístupná, například si pěšky vyšlápli radniční věž Nové radnice nebo se podívali na půdu a do věžičky radnice Slezské Ostravy. "Stejně tak byly zajímavé interiéry církevních staveb - v Michálkovicích kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo kubistický Husův sbor Církve československé na Slezské Ostravě. V této budově dobu nacismu i komunismu přečkala socha prezidenta T. G. Masaryka, kterou místní farníci ochránili, když jí vydávali za sochu Aloise Jiráska," uvedl Štěrba.

Nakladatelství Paseka už vydalo několik průvodců také po architektuře Prahy a Brna. Autoři ostravských snímků doufají, že jejich práce na projektu nekončí a budou se podílet na pokračování publikace.

O publikaci informoval také zpravodajský web Aktualne.cz. Rozhovor s tvůrci vysílal 25. listopadu i Český rozhlas Ostrava. Poslouchejte relaci Dobré odpoledne od 15:00, stopáž 15:23.

V lednu 2021 informovala o publikaci také Česká televize.

Další novinky