Novinky

Ředitel Akademie ČTK rozesmál Communication Summit vtipnými příklady užití češtiny

19.11.2020

Verbální smog, klišé nebo žargon byly hlavními body dnešního vystoupení ředitele Akademie ČTK Jiřího Chrásta na konferenci Communication Summit 2020. Letošní ročník měl podtitul Mluvme jako lidi! a zaměřil se na komunikační dovednosti lidí z PR, marketinku, veřejných institucí a firem. Kvůli pandemii covid-19 měla konference netradiční podobu - interaktivní on-line přenos byl propojen s živými vystoupeními 15 řečníků, kteří se sešli v prostoru DOX+ v Praze.

Ředitel Akademie ČTK se zaměřil na nešvary, chyby a prohřešky v mluvě mnohých manažerů, politiků nebo veřejně vystupujících osob. "Jestliže někomu hodláte oznámit, že firma vyvinula nový telekomunikační interface, a máte přitom na mysli telefon, raději zastavte, dejte si pivo a běžte se třeba projít. Čeština vám poděkuje," uvedl Chrást, který v Akademii ČTK vede kurz Čeština ve veřejném styku.

Publikum rozesmál i citáty nejmenované "brand manažerky", která tvrdila, že "poklesly imageové atributy emocionálního charakteru". "Paní brand manažerce asi zapomněli před rozhovorem s novináři vypnout generátor frází," glosoval citát Chrást.

Potlesk a smích si vysloužil i příklad mluvy nejmenovaného ministra, který uvedl, že "budeme trestat nekvalitní potraviny". "To asi ošizený gothaj vyfasoval dva a půl roku nepodmíněně," uvedl Chrást, pro kterého je čeština celoživotním koníčkem. Celé vystoupení ředitele Akademie ČTK na summitu najdete na Youtube.

"Jako řečníky jsme záměrně volili lidi, kteří umí svoji práci představit poutavě a lidsky," uvedl moderátor Jan Patera, partner pořádající společnosti Blue Events. Mezi vystupujícími tak byl například Jan Podzimek z PRIA System, mluvčí roku Václav Bálek, manažerka komunikace Kofoly Jana Ptačinská nebo právnička Petra Dolejšová.

Konferenci ukončila debata o úrovni komunikace státních a veřejných institucí. Příklady dobré komunikace představili nezávislý konzultant Martin Švehla, Markéta Pánková z Národního pedagogického muzea J. A. Komenského a Jan Matoušek z Česká asociace pojišťoven.

Další novinky